Ochrona środowiska kuleje. Polacy nie inwestują w działania proekologiczne
2020-11-07 00:33
![Ochrona środowiska kuleje. Polacy nie inwestują w działania proekologiczne Ochrona środowiska kuleje. Polacy nie inwestują w działania proekologiczne](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/ochrona-srodowiska/Ochrona-srodowiska-kuleje-Polacy-nie-inwestuja-w-dzialania-proekologiczne-233722-200x133crop.jpg)
Polacy niechętnie inwestują w działania proekologiczne © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Polacy a zmiany klimatu: czy i jak im przeciwdziałamy?
Z tego tekstu dowiesz się m.in.:
- Jakie działania proekologiczne podejmujemy w trosce o ochronę środowiska?
- Jakie motywy kryją się za inwestycjami proekologicznymi?
- Kto najchętniej inwestuje w ochronę środowiska?
Skłonność polskiego społeczeństwa do wydatków na działania proekologiczne nie przedstawia się imponująco. Jak wynika z badania, na przestrzeni ostatnich trzech lat ponad 1 tys. zł przeznaczyło na ten cel tylko 37% respondentów. Częściej byli to mieszkańcy wsi (59%) i dużych miast (47%), a rzadziej (18%) osoby zamieszkujące średnie miasta.
Emil Ślązak, p.o. prezes zarządu Banku Ochrony Środowiska, przyznaje, że inwestycje w działania proekologiczne są wśród Polaków niezbyt popularne, ale podkreśla również, że widoczna jest tu tendencja wzrostowa.
Pomimo że niektóre rozwiązania ekologiczne są nadal kapitałochłonne, to z roku na rok ich wydajność rośnie, a dostęp do finansowania staje się łatwiejszy. Przykładowo, wykorzystywanie wody opadowej do nawadniania roślin czy pozyskiwanie energii słonecznej dzięki panelom fotowoltaicznym to działanie efektywne zarówno pod względem ekologicznym, jak i ekonomicznym. Z tych względów szczególnie mieszkańcy terenów pozamiejskich doceniają zalety przedsięwzięć poprawiających stan środowiska – mówi Emil Ślązak.
Dlaczego podejmujemy działania proekologiczne?
Polacy, dokonując inwestycji w działania proekologiczne, przede wszystkim kierują się długofalowymi korzyściami ekonomicznymi (90%). Niemal tak samo ważna jest troska o ochronę środowiska – na ten aspekt wskazuje 86% respondentów. Dla jednej czwartej odpowiadających na pytanie motywację stanowi możliwość skorzystania z rządowego (27%) bądź samorządowego programu wsparcia (25%). Perspektywa produkowania energii i sprzedawania nadwyżek (system prosumencki) skłania do działania 13% ankietowanych.
fot. mat. prasowe
Powody inwestowania w działania proekologiczne
Powodem inwestowania w działania proekologiczne jest przede wszystkim wizja korzyści ekonomicznych
Polacy wybierają deszczówkę
Spośród osób, które w ostatnich trzech latach zdecydowały się przeprowadzić inwestycję w działania proekologiczne, wymagającą nakładów w wysokości co najmniej 1 tys. zł, najwięcej (60%) wybrało budowę systemu zbierającego wodę deszczową. 40% ankietowanych zdecydowało się na wymianę źródła energii bądź ogrzewania, a także stworzenie instalacji fotowoltaicznej (38%). Wśród najrzadszych inwestycji znalazły się termomodernizacja (18%), wymiana samochodu na bardziej ekologiczny (16%) i likwidacja powierzchni nieprzepuszczalnych na posesji (7%).
fot. mat. prasowe
Podejmowane rzez Polaków działania proekologiczne
Najpopularniejsze wśród Polaków są zbiorniki na deszczówkę
![Za działania proekologiczne firm gotowi jesteśmy zapłacić wyższą cenę [© Gerd Altmann z Pixabay] Za działania proekologiczne firm gotowi jesteśmy zapłacić wyższą cenę](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/ekologia/Za-dzialania-proekologiczne-firm-gotowi-jestesmy-zaplacic-wyzsza-cene-260724-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)