eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKwarantanna wymusza nowy styl życia. Jak on wygląda?

Kwarantanna wymusza nowy styl życia. Jak on wygląda?

2020-11-08 00:34

Kwarantanna wymusza nowy styl życia. Jak on wygląda?

Pracujemy i wypoczywamy w trybie online © Monkey Business - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wybuch pandemii zatrzymał nas w domach i w dość znaczący sposób zmienił nasz styl życia. I wprawdzie w wakacje sprawy wydawały się normalizować, to jednak dziś mamy drugą falę pandemii, której skala wielokrotnie przewyższa pierwszą. Jeżeli w najbliższych dniach liczba zakażeń nadal będzie tak wysoka jak ostatnio (około 27 tys. zachorowań dziennie), to realnym scenariuszem jest kolejna kwarantanna narodowa. Jak ją spędzimy? Odpowiedzi na to pytanie dostarcza zrealizowane przez Prezentmarzeń badanie „Czas wolny Polaków podczas koronawirusa”.

Przeczytaj także: Pandemia zabiera nam radość z relacji międzyludzkich

Pandemia wymusza nowy styl życia


Home office, zakupy w sieci, wirtualna rozrywka. Badanie serwisu Prezentmarzeń potwierdza, że wybuch pandemii odcisnął swoje piętno na stylu życia Polaków i ich podejściu do czasu wolnego.

Z odpowiedzi respondentów wynika, że wyraźnie brakuje im dotychczasowych aktywności. Większość z nas deklaruje, że po pandemii będzie znacznie aktywniej i bez zwłoki rozwijała swoje zainteresowania i w jak największym stopniu korzystała z życia. Niestety na razie musimy wstrzymać się z planami w tym zakresie i zająć się raczej stacjonarną aktywnością.

Druga fala zachorowań na COVID-19 sprawia, że ponownie musimy szukać pomysłów na rozrywkę i kreatywne spędzanie czasu w domu. Do stresu potęgowanego pandemią dochodzi jeszcze jesienna aura, która sprawia, że wiele osób odczuwa także sezonowe obniżenie nastroju.

W ciągu ostatnich miesięcy pojawiło się w sieci wiele nowych możliwości na aktywne i kreatywne spędzanie czasu nawet w czasie kwarantanny. Do niedawna rozrywka online kojarzyła się Polakom przede wszystkim z grami czy wirtualną rzeczywistością, pandemia zmieniła jednak to postrzeganie i sprawiła, że coraz więcej osób zaczęło szukać warsztatów tematycznych, rozwijających zainteresowania oraz pozwalających zdobyć nowe umiejętności. – mówi Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

fot. mat. prasowe

Czego brakuje nam ze względu na przymus zostania w domu?

4 na 10 badanych narzeka na brak możliwości bezpośredniego kontaktu z najbliższymi.


Jak realizować się wirtualnie?


Jak wynika z badania „Czas wolny Polaków podczas koronawirusa”, według 29% respondentów dobrym źródłem poszerzania wiedzy są poradniki internetowe, a dla 22% różnego rodzaju kursy online. Zdaniem 35% respondentów można rozwijać swoje zainteresowania i zdobywać nowe umiejętności, uczestnicząc w transmisjach w mediach społecznościowych. Dla 14% ankietowanych najlepszą formą nauki są samodzielne działania. Według 22% dobrym sposobem są ćwiczenia fitness lub jogi, realizowane z wykorzystaniem kursów internetowych.

Okazało się, że w ramach rozrywki online, realizowanej bez wychodzenia z domu, można także korzystać na przykład z nauki gry na różnych instrumentach, kursie fotografii czy warsztatach robienia mydła, czyli realizować zainteresowania, które dotychczas postrzegaliśmy jako aktywności wymagające bezpośredniego kontaktu z nauczycielem czy instruktorem.

Kursy online, zarówno podnoszące kompetencje zawodowe, jak również jako forma rozrywki, stały się z dnia na dzień alternatywą na spędzanie czasu wolnego. Szeroki wachlarz tematów pozwala każdemu znaleźć coś dla siebie.
Obserwujemy, że Polacy chętnie korzystają od kilku miesięcy z różnych kursów i warsztatów online. Okazuje się, że można realizować swoje hobby z różnego obszaru zajęć manualnych, kulinarnych czy edukacyjnych, nie wychodząc z domu. Dlatego wraz ze zmianą obszarów branży rozrywkowej zaczęliśmy dostosowywać się do panujących trendów. Na ten moment nikt nie jest w stanie przewidzieć jak szybko wrócimy do dawnych form spędzania czasu wolnego. – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

W kwarantannie kuleje życie towarzyskie i kondycja psychiczna


Jak wynika z badania, najbardziej podczas realizacji pasji w sposób wirtualny brakuje nam spotkań z bliskimi i przyjaciółmi oraz, jak podkreśla 17% zapytanych Polaków, możliwości swobodnego spędzania czasu na zewnątrz. Na brak możliwości wyjścia do instytucji kultury skarży się 15% respondentów, a na brak aktywnej rozrywki - 14%.

fot. mat. prasowe

Co robimy podczas domowej kwarantanny?

Popularną aktywnością jest czytanie książek i oglądanie filmów.


Aż 88% zapytanych przez serwis Prezentmarzeń Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią, tym bardziej kluczowe staje się dla nich znalezienie sposobów na miłe i relaksujące spędzanie czasu w domu. Bardzo ważnym elementem dobrej kondycji psychicznej jest ciągłe samodoskonalenie się, dlatego w obecnej sytuacji powinniśmy szukać stale nowych zajęć i dziedzin wiedzy, które nas interesują. Nie tylko staramy się znaleźć sposób na domową rozrywkę, ale część z nas już myśli nawet o tym jak będą spędzać czas po pandemii i korzystając z okazji kupuje vouchery na realizację rozrywki w przyszłości. Zdaniem 23% respondentów takie rozwiązanie jest w pełni bezpieczne. Dla 21% jest to sposób na dodanie sobie otuchy i pomyślenie o czymś przyjemnym, a 20% decyduje się na takie rozwiązanie, gdyż zauważa aktualnie dużo atrakcyjnych promocji.

*W materiale prasowym wykorzystano wyniki badania „Czas wolny Polaków podczas koronawirusa” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: