Amerykanie nie chcą Internetu
2003-04-22 02:37
Co czwarty Amerykanin nie tylko ignoruje istnienie Internetu, ale też nie ma zamiaru zmieniać takiego stanu rzeczy w przyszłości - wynika z nowego badania Pew Internet & American Life Project.
Przeczytaj także: Polacy w sieci
Najnowszy raport pokazuje, że choć Sieć stale się rozwija, "cyfrowe podziały" pozostają: liczba nowych Internautów wyrównuje się z liczbą ludzi, którzy porzucają korzystanie z Sieci. W USA z Internetu korzysta obecnie 60% ogółu populacji - wskaźnik ten nie zmienił się od października 2001.42% Amerykanów twierdzi, że nie korzysta z Internetu, choć połowa tej grupy ma już za sobą pewne doświadczenia z Siecią, przede wszystkim za pośrednictwem rodziny i znajomych. 17% Amerykanów korzystało z Internetu, ale przestało – najczęściej ze względu na napotykane kłopoty techniczne z komputerem i łączem. Co ciekawe, w podobnym badaniu przeprowadzonym w roku 2000, do "odstawienia" Internetu z podobnych względów przyznawało się 13% badanych. Najbardziej zaskakująca jest jednak informacja, że połowa osób które nie korzystają z Sieci nie zamierza stać się internautami w przyszłości. Oznacza to, że blisko co czwarty Amerykanin nie chce korzystać z poczty elektronicznej ani odwiedzać stron WWW – po prostu go to nie interesuje. Szczególnie popularne jest to wśród biedniejszej i starszej części ankietowanych, głównie kobiet zamieszkałych na wsi. Wciąż problemem jest koszt sprzętu i dostępu do Internetu. Powszechne są też stereotypowe obawy przed wszechobecnością pornografii i kradzieżami numerów kart kredytowych.
Autorzy raportu zwracają uwagę, że poważną barierą może być fakt, iż około 23% mieszkańców USA to funkcjonalni analfabeci – nie potrafią zrozumieć nawet prostych tekstów, co wydawałoby się jest niezbędne do życia we współczesnym świecie. Niestety w Polsce wskaźnik funkcjonalnego analfabetyzmu jest blisko dwukrotnie wyższy, nie wspominając o zamożności obywateli. Można się więc domyślać, że u nas problem "cyfrowych podziałów" jest znacznie poważniejszy. Choć z częstotliwości publikowania badań na ten temat można by wnioskować, że jest odwrotnie.
Przeczytaj także:
Ceny złota i ropy najbardziej interesują Polaków w internecie
oprac. : Beata Szkodzin / 4Press
Więcej na ten temat:
badania internautów