70% polskich firm odczuwa negatywne skutki pandemii. Jak sobie radzą?
2020-11-20 11:47
Fryzjer © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Firmy w pandemii. Jak sobie radzą? Gdzie trwa rekrutacja pracowników?
Polskie firmy po miesiącach utrudnień
Pierwszy lockdown gospodarczy został w naszym kraju wprowadzony niedługo po rozpoznaniu pierwszego, polskiego przypadku zakażenia koronawirusem. Niemal całkowite zamrożenie wielu gałęzi gospodarki trwało kilka tygodni. Nie pracowały m.in. centra handlowe, gastronomia i kultura.
Począwszy od 6 kwietnia ograniczenia były stopniowo znoszone. Dość dobrym okresem dla polskich firm okazały się
wakacje. Punkty mogły być otwarte, jednak musiały spełniać warunki takie jak ograniczona liczba osób w pomieszczeniach, stosowanie maseczek i częsta dezynfekcja. Państwo uruchomiło też kilka programów, których celem było wsparcie firm najbardziej dotkniętych kryzysem.
Jesienne wzrosty zakażeń sprawiły, że ponownie zaczął wchodzić w życie scenariusz, który mieliśmy wiosną.
70% firm z gorszą sytuacją finansową
W październiku 2020 roku Oferteo.pl, największy polski portal łączący poszukujących usług z ich dostawcami, przeprowadził drugą edycję badania wśród polskich przedsiębiorców. Jego celem było lepsze poznanie sytuacji, w jakiej znaleźli się właściciele firm – ich odczuć, obaw i przemyśleń po pół roku pracy w wyjątkowych warunkach.
Kluczowe były pytania o sytuację finansową i o to, jak wpłynęła na nią pandemia. 39% badanych stwierdziło, że w ostatnim czasie sytuacja finansowa ich firmy pogorszyła się, a 31% – że znacznie się pogorszyła. Dodatkowo 60% przyznało, że spadła liczba nowych klientów korzystających z ich usług.
fot. mat. prasowe
W ciągu ostatnich 6 miesięcy sytuacja finansowa w Pana firmie
Wśród 70% przedsiębiorców, którzy stracili na pandemii, największa część (38%) określiła swoje przychody jako 26–50% mniejsze niż w poprzednim półroczu. Co trzeci przyznał, że były one niższe nawet o połowę.
Przedsiębiorcy chętnie sięgali po pomoc finansową oferowaną przez rząd. Najczęściej było to zwolnienie z ZUS (56% z nich), mikropożyczka (51%) oraz świadczenie postojowe (27%). Często jedno przedsiębiorstwo skorzystało z więcej niż jednego programu wsparcia, natomiast aż 22% polskich firm nie skorzystało z żadnej formy pomocy.
Brak zleceń i klientów
Pytani o największe problemy, z jakimi musieli się zmierzyć, przedsiębiorcy najczęściej wskazywali na zmniejszoną liczbę zleceń (63%) oraz rezygnację dotychczasowych klientów (36%). Często pojawiały się też problemy, takie jak brak środków na bieżącą działalność, a także zaburzona płynność finansowa. 17% polskich firm miało trudność z dostosowaniem się do wymogów sanitarnych. Bardzo podobnie te obawy układały się w pierwszej edycji badania Oferteo.pl.
fot. mat. prasowe
Z jakimi problemami Pana firma musiała się zmierzyć w trakcje pandemii
Największym wyzwaniem dla 60% badanych jest obecnie niepewność wynikająca z dynamicznie rozwijającej się sytuacji. Wielu odpowiadało też, że obawia się o pozyskiwanie nowych klientów (54%) oraz utrzymanie finansowej płynności (42%).
fot. mat. prasowe
Jakie największe wyzwania związane z prowadzeniem biznesu widzi Pan obecnie
Zwolnienia są ostatecznością
Wyniki badania pokazują, że w 81% przypadków polskim firmom udało się jak dotąd uniknąć zwolnień pracowników. Jednak pracodawcy często rozważali taki krok, a nawet wciąż go planują. Redukcję liczby zatrudnionych przeprowadziło 19% badanych.
fot. mat. prasowe
Czy w związku z epidemią musiał Pan zwolnić pracowników
Co piąty przedsiębiorca zdecydował się obniżyć płace pracownikom lub zmniejszyć etaty. Co dziesiąty planuje taki krok.
Niepotrzebne ograniczenia?
Z perspektywy czasu aż 66% przedsiębiorców ocenia ograniczenia wprowadzane przez rząd jako zbyt surowe. Zaledwie co piąty badany przyznaje, że były one odpowiednie.
Po 6 miesiącach od wprowadzenia pierwszych obostrzeń ponad połowa właścicieli firm stwierdziła, że sprawy biznesowe potoczyły się gorzej, niż przewidywali jeszcze pół roku temu. U niemal 30% sytuacja wygląda tak, jak się tego spodziewali, a 20% stwierdza, że rzeczywistość okazała się nawet bardziej pozytywna niż początkowe założenia.
fot. mat. prasowe
Oceniając z perspektywy czasu, lockdown wprowadzony przez rząd był Pana zdaniem
Metodologia badania
Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w październiku 2020 roku na grupie 870 przedsiębiorców.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)