eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKto i co odpowiada za smog? Wielu winnych

Kto i co odpowiada za smog? Wielu winnych

2020-11-28 00:35

Kto i co odpowiada za smog? Wielu winnych

Co odpowiada za smog? © Piotr Mitelski - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wprawdzie o smogu, głównie z racji dość łagodnych zim, mówiło się ostatnio nieco rzadziej, to jednak pozostaje on jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla naszego zdrowia i jakości powietrza, którym oddychamy. Z opracowanego przez Bank Ochrony Środowiska raportu wynika, że Polacy za jego występowanie winią przede wszystkim przemysł oraz rodaków, którzy ogrzewając dom, sięgają po niskiej jakości paliwa (po 83 % wskazań).

Przeczytaj także: Klienci oczekują od firm walki ze zmianą klimatu

Co to jest smog? To zjawisko atmosferyczne będące efektem wymieszania się powietrza z dymem i spalinami ( z ang. smoke - dym, fog - mgła). Smog powstaje w efekcie przedostawania się do atmosfery szkodliwych związków chemicznych, w tym tlenków siarki i tlenku azotu, kancerogennych, wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych(WWA), a także substancji stałych, czyli pyłów zawieszonych (głównie PM 2,5 oraz PM 10). Te ostatnie uznawane są za najbardziej niebezpieczne, ponieważ ich cząsteczki są na tyle niewielkie, że z łatwością mogą przedostawać się zarówno do układu oddechowego, jak i do układu krążenia.

Smog – skąd się bierze


Dwie trzecie respondentów (67%) przebadanych na potrzeby raportu „Barometr ekologiczny Polaków. Co robimy, aby chronić środowisko?” ocenia, że smog obecnie towarzyszy nam częściej niż w ubiegłych latach. W opinii prawie co czwartego ankietowanego (24%) zanieczyszczenie powietrza nie występuje dziś ani częściej, ani rzadziej.

Warto również zauważyć, że według 80% badanych walka z zanieczyszczeniem powietrza i środowiska jest jednym z najważniejszych zadań dla Polski. Co ciekawe, większe przekonanie w tej kwestii mają osoby z wykształceniem podstawowym (86% z nich) niż ze średnim i wyższym – odpowiednio 77% i 76%.

Jak podkreśla we wstępie do raportu BOŚ prof. Maciej Chorowski, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w kontekście przeciwdziałania zmianom klimatu, a także emisji zanieczyszczeń, istotnym elementem jest kwestia transformacji energetycznej. – Polityka energetyczna zmienia się na klimatyczno-energetyczną.

fot. mat. prasowe

Czy smog występuje częściej niż kiedyś?

Co drugi z badanych uważa większe nasilenie smogu za znacznie poważniejszy problem niż kiedyś.


Procesy wytwarzania, przesyłu, magazynowania oraz końcowego wykorzystania różnych form energii, a przede wszystkim energii elektrycznej, wymagają uwzględnienia celów klimatycznych przez uniknięcie emisji szkodliwych substancji, minimalizację tzw. śladu węglowego, ograniczenie zużycia zasobów wody i włączenia do systemu coraz liczniejszych źródeł energii odnawialnej. Proponowane technologie muszą połączyć dwa cele: ochrony środowiska jako celu nadrzędnego oraz zapewnienia dostępu do energii jako celu koniecznego dla rozwoju gospodarki i wzrostu zamożności społeczeństwa – wskazuje.

fot. mat. prasowe

Który z czynników w największym stopniu przyczynia się do powstawania smogu?

Za smog Polacy winią przede wszystkim używanie nieekologicznych źródeł energii.


Wśród przyczyn powstawania smogu, Polacy najczęściej wskazują na używanie niskiej jakości paliw do ogrzewania domów, a także działalność hut czy kopalni – po 83%. W podobny sposób ankietowani odnoszą się do kwestii eksploatacji nieekologicznych źródeł energii i ciepła. Czterech na pięciu Polaków (80%) jest zdania, że tego rodzaju postępowanie ma niekorzystny wpływ na jakość powietrza.
Znacząca większość Polaków przyczyn powstawania smogu upatruje w eksploatacji nieekologicznych źródeł energii, także cieplnej. Mimo że z mapy rodzimych miast i wsi systematycznie znikają tzw. „kopciuchy”, czyli niewydajne kotły zasilane paliwem stałym, nadal według szacunków Polskiego Alarmu Smogowego jest ich nad Wisłą około trzech milionów. Transformacja w tym zakresie jest koniecznością, bowiem to one są główną przyczyną niebezpiecznej dla zdrowia niskiej emisji. O priorytecie działań świadczy uruchamianie takich programów jak „Czyste Powietrze” – zauważa Sławomir Mazurek, główny ekolog BOŚ.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: