Polska centralna - zagłębie magazynów
2020-12-01 11:30
![Polska centralna - zagłębie magazynów [© hansenn - Fotolia.com] Polska centralna - zagłębie magazynów](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-magazynowy/Polska-centralna-zaglebie-magazynow-234248-200x133crop.jpg)
Magazyn © hansenn - Fotolia.com
Przeczytaj także: Magazyny: blisko 700 tys. nowej powierzchni w III kw. br.
Magazyny w centrum bez więszych zmian
Jak wynika z doniesień CBRE, wybuch pandemii nie zdetronizował Polski Centralnej z pozycji liderki pod względem podaży i popytu na magazyny. Zarówno nowe inwestycje, jak i zgłaszane przez najemców zapotrzebowanie na magazyny utrzymują się w tym regionie na stałym i wysokim poziomie.
Jak już wspomniano we wstępie, od początku roku Polska Centralna zyskała niemal 538 tys. mkw. nowych magazynów, co jest wynikiem niemal identycznym z tym, który udało się osiągnąć w analogicznym okresie poprzedniego roku (592 tys. mkw).
Miejscami, które obecnie rozwijają się szczególnie mocno są m.in. podwarszawskie Janki i położone niedaleko Łodzi miasto Stryków. Deweloperzy aktywnie zabezpieczają tam grunty, co oznacza, że wierzą w potencjał tych lokalizacji.
Od początku roku umowy najmu na magazyny w Polsce Centralnej podpisano na 1,35 mln mkw. To najwięcej w całym kraju. Natomiast ilość wolnej przestrzeni wynosi obecnie 724 tys. mkw., więc najemcy wciąż mają w czym wybierać.
fot. hansenn - Fotolia.com
Magazyn
Polska Centralna jest magazynowym liderem pod względem popytu i nowej powierzchni.
Centrum kraju jest chętnie wybierane przez firmy logistyczne i e-commerce, które szukają najlepszych lokalizacji dla swoich głównych magazynów. W samej Warszawie i okolicach mocno rozwija się logistyka ostatniej mili, na którą zapotrzebowanie rośnie. Natomiast dostęp do wykwalifikowanej kadry i dobre warunki prowadzenia biznesu przyciągają firmy produkcyjne. Mimo trudności, które na wszystkich rynkach powoduje pandemia, współpraca inwestorów, klientów i innych podmiotów działających w branży układa się świetnie, co pozwala liczyć na skuteczny rozwój sektora w przyszłości – mówi Kamila Joszczuk z Działu Wynajmu Powierzchni Przemysłowo-Logistycznych, CBRE.
Spowolnienia nie widać
Polska Centralna to świetna lokalizacja na magazyny, przy których dostęp do dobrej komunikacji z resztą kraju jest kluczowy. Dlatego takie przestrzenie intensywnie rosną w mazowieckim i łódzkim już od wielu lat. Obecnie cała dostępna powierzchnia wynosi ponad 7,9 mln mkw. W budowie jest kolejnych ponad 381 tys. mkw.
W regionie buduje się obecnie bardzo dużo i wyraźnie widać, że zarówno inwestorzy jak i najemcy stawiają mocno na ekologiczne rozwiązania. Dotyczą one zarówno procesu realizacji obiektu, materiałów budowlanych jak i zarządzania otoczeniem oraz wnętrzem nieruchomości. Deweloperzy dbają by obiekty były wyposażone m.in. w energooszczędne systemy klimatyzacji i wentylacji, systemy świetlne, grzewcze, kontrolę zużycia wody. To zjawisko, które bardzo cieszy – mówi Kamila Joszczuk z CBRE.
![Magazyny na opadającej fali. Coraz więcej pustostanów [© lawcain - stock.adobe.com] Magazyny na opadającej fali. Coraz więcej pustostanów](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-magazynowy/Magazyny-na-opadajacej-fali-Coraz-wiecej-pustostanow-260065-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)