Stan wdrożenia sieci 5G w Polsce. Wyniki testów Orange, T-Mobile, Plus i Play
2020-12-02 11:14
Jaki jest stan wdrożenia 5G w Polsce? © pixelkorn - Fotolia.com
Przeczytaj także: Najszybszy internet mobilny i 5G we IX 2024 roku
- znaczne przyspieszenie prędkości połączenia internetowego,
- niższą wartość opóźnienia oraz
- większą stabilność transmisji danych.
Zgodnie z założeniami KE, do 2025 roku sieć 5G ma zostać udostępniona na zasadach komercyjnych w co najmniej jednym dużym mieście każdego kraju członkowskiego. Prace nad jej wdrożeniem już trwają - prowadzą je m.in. Szwecja, Estonia, Finlandia, Włochy, Niemcy, a także Polska.
Jak zbadano stan wdrożenia technologii 5G w Polsce?
W trakcie drive testu wykonano badania w dwóch głównych kategoriach. Pod lupę ekspertów trafiły wskaźniki związane z połączeniami głosowymi, a konkretnie wpływ implementacji na jakość tychże, oraz szybkość i jakość przesyłanych danych. Zrealizowano około 1000 połączeń głosowych w ramach zasięgu sieci 5G każdego z operatorów oraz 2500 testów pakietowej transmisji danych, które obejmowały:
- sesje pobierania i wysyłania małych plików HTTP,
- sesje pobierania i wysyłania dużych plików HTTP,
- multisesje pobierania i wysyłania plików FTP oraz
- testy opóźnienia.
Aktualnie wdrożenie sieci piątej generacji w Polsce znajduje się na wczesnym etapie – to główny wniosek przygotowanego raportu. Potwierdzają go wyniki, które udowadniają, że bieżący stan implementacji architektury NSA (non-standalone) nie oferuje ona dla zwykłego użytkownika znaczącej poprawy jakości usług. Średnie osiągi przepustowości są wręcz niższe niż w przypadku zastosowania samego LTE.
fot. pixelkorn - Fotolia.com
Jaki jest stan wdrożenia 5G w Polsce?
Najlepszą przepustowością pobierania dużych plików FTP i HTTP zarówno w konfiguracji FreeMode, jak i LTE Lock, może pochwalić się Orange. W przypadku FreeMode ten operator uzyskał 61 Mb/s, a korzystając wyłącznie z LTE 75,7 Mb/s. Jeżeli chodzi o przepustowość wysyłania dużych plików FTP i HTTP na prowadzeniu także znalazło się Orange.
Z punktu widzenia użytkowników urządzeń mobilnych istotną częścią badań był pomiar pobierania i wysyłania małych plików. To właśnie on odzwierciedla doświadczenia abonentów w trakcie korzystania z sieci 5G na posiadanych smartfonach. Orange w tym przypadku może pochwalić się wyjątkową wydajnością w przypadku pobierania małych plików, bez względu na to, czy chodzi o konfiguracje NR+LTE (25,4 Mb/s) czy czyste LTE (38,8 Mb/s).
Specjaliści z firmy Notel sprawdzili również możliwości oferowane przez pasmo 5G C-band. Ze względu na brak komercyjnego dostępu do tego pasma, analitycy musieli skorzystać z 3 lokalizacji testowych w Warszawie, w których dostępne było pasmo n78 80 MHz i 40 MHz. Pomiary były możliwe dzięki uprzejmości operatorów, którzy dostarczyli odpowiednie karty SIM.
Twórcy raportu upatrują istotnych zmian i postępów prac w 2021 roku. Kamieniami milowymi mają być etapy dotyczące udostępnienia pasma n78 i upowszechnienie pasma C-band. Istotne dla kształtowania wydajności sieci 5G w Polsce będzie też procentowy udział urządzeń mobilnych, które będą w stanie korzystać z oddanej do użytku infrastruktury sieci nowej generacji.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)