Strajk Kobiet nie dla partii politycznych
2020-12-09 10:54
Strajk Kobiet nie dla partii politycznych © iMAGINE - Fotolia.com
Strajk Kobiet nie powinien być upolityczniany - uważają Polacy przebadani przez SW Research. Tylko co szósty Polak jest zdania, że na czele protestujących powinna stanąć partia polityczna, która pomoże im w realizacji postulatów.
Przeczytaj także: Strajki kobiet. Jaka jest medialna siła protestów?
Strajk Kobiet to ruch społeczny, zainicjowany na skutek kontrowersyjnej decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który zmotywował przedstawicieli świata polityki do różnych deklaracji i pomysłów rozwiązania trwającego sporu. Jaka będzie przyszłość protestów i polityczne konsekwencje ruchu kobiet?Z sondażu przeprowadzonego przez SW Research wynika, że według 33 proc. Polaków nie jest konieczne, aby na czele protestów kobiet stanęła partia polityczna. Przeciwnego zdania jest 17 proc. ankietowanych. Największa grupa badanych (37 proc.) nie ma zdania na ten temat. 13 proc. badanych twierdzi, że nie wie nawet, jakie są postulaty protestujących.
Biorąc pod uwagę genezę protestów, zaskakuje wysoki odsetek niezdecydowanych wśród kobiet - aż 41 proc. z nich deklaruje brak zdania. Odsetek niezdecydowanych rośnie również wraz ze spadkiem poziomu wykształcenia – wśród ankietowanych z wykształceniem zasadniczym zawodowym niemal co drugi (46 proc.) nie potrafi się ustosunkować jednoznacznie wobec kwestii upolitycznienia protestów.
Wśród mężczyzn (16 proc.) znacznie częściej niż wśród kobiet (10 proc.) pojawia się deklarowany brak wiedzy na tematów celów Strajku Kobiet. Widać także wyraźną korelację z wiekiem ankietowanych – wśród 18-24 latków tylko 5 proc. przyznaje, że nie zna postulatów protestujących, podczas gdy w najstarszej grupie badanych, tj. pow. 50 roku życia, ten odsetek wynosi już 16 proc. Deklarowana nieznajomość postulatów rośnie wraz ze spadkiem poziomu wykształcenia – wśród osób o wykształceniu zasadniczym zawodowym odsetek ten wynosi aż 20 proc.
fot. mat. prasowe
Strajk kobiet nie dla partii
Najwięcej zwolenników partyjnego przywództwa protestów jest wśród najmłodszej grupy badanych, tj. 18-24 latków – pomysł ten popiera niemal co trzeci badany (31 proc.) z tej kategorii wiekowej.
Mimo, że pytanie w sondażu dotyczyło politycznego kontekstu przyszłości protestów Strajku Kobiet, to po raz kolejny ukazało ono społeczny sceptycyzm wobec angażowania polityki do oddolnych inicjatyw – komentuje Piotr Zimolzak, wiceprezes agencji SW Research. Na ten moment społeczeństwo nie daje „zielonego światła” żadnej partii do oficjalnego reprezentowania ruchu na arenie politycznej. Przyszłość protestów nie jest jednak jasna, na co wskazuje liczba grupa osób niezdecydowanych. Na tym tle nie sposób jednak nie zauważyć specyfiki młodego pokolenia o bardziej sprecyzowanych poglądach – dodaje Zimolzak.
Informacje o badaniu:
Badanie zostało zrealizowane w dniach 1-3.12.2020 r. przez agencję badawczą SW Research na reprezentatywnej próbie n=1110 dorosłych Polaków w ramach badania omnibusowego OmniWatch48. Metoda: wywiady online, CAWI. Źródło próby: panel badawczy SW PANEL.
Przeczytaj także:
Strajk kobiet popularniejszy niż WOŚP. 3,5 mld wyświetleń
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
Strajk Kobiet, strajki kobiet, protesty, aborcja, kobiety, badania Polaków, partie polityczne
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)