Fuzja Gaz de France i Suez możliwa?
2006-08-23 00:05
Przeczytaj także: Francuska fuzja gazowa przestraszyła Europę
Niektórzy politycy niechętnie patrzą na to, jak wysoko cenione krajowe firmy oddawane są w obce ręce. Ale Komisja wspierana przez liberalne rządy, nie chce aby na rynku tworzone były nowe bariery, które przez tyle lat niszczono.
Pomimo tego, że komisja chce liberalizować rynek, sama jest ograniczona prawem dotyczącym konkurencyjności i może zrobić niewiele, by zapobiec umowom, które mają chronić narodowe interesy.
W sprawie fuzji Gaz de France - Suez, Breton wierzy, iż prawo o konkurencyjności nie stanie się poważną przeszkodą.
Strach przed prywatyzacją
Umowa ta obliguje jednak rząd francuski do zredukowania ilości posiadanych przez niego akcji Gaz de France z 70 % do 34%.
Po tym jak rząd obiecał dwa lata temu, że nie zostaną już więcej przedsięwzięte żadne kroki w sprawie prywatyzacji tej firmy, perspektywa sprzedaży akcji wywołała burzę protestów we Francji. Pracownicy obawiają się, że przez prywatyzację stracą pracę.
W przyszłym miesiącu odbędzie się we francuskim parlamencie głosowanie w tej sprawie. Większość analityków oczekuje, iż ustawa zostanie zatwierdzona; debata na jej temat będzie bardzo gorąca.
Przeczytaj także:
Europa: wydarzenia tygodnia 8/2015
![Europa: wydarzenia tygodnia 8/2015 [© RVNW - Fotolia.com] Europa: wydarzenia tygodnia 8/2015](https://s3.egospodarka.pl/grafika/gospodarka/Europa-wydarzenia-tygodnia-8-2015-sNRO59.jpg)
1 2
oprac. : Katarzyna Kozłowska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
rynek energetyczny, energetyka, Komisja Europejska, prawo konkurencji, Gaz de France, Suez, przemysł energetyczny