Zmiany w podatku VAT 2021
2021-01-17 17:32
![Zmiany w podatku VAT 2021 [© wsf-f - Fotolia.com] Zmiany w podatku VAT 2021](https://s3.egospodarka.pl/grafika2//Zmiany-w-podatku-VAT-2021-235202-200x133crop.jpg)
Zmiany w podatku VAT 2021 © wsf-f - Fotolia.com
Komunikat PR
Jesteś VAT-owcem? Trzymaj rękę na pulsie, ponieważ prawo podatkowe w 2021 roku znowu się zmieni! Niektóre z nowych przepisów wejdą w życie już 1 stycznia, inne nieco później. Warto jednak już teraz zapoznać się z tym, co czeka wszystkich płatników VAT. Sprawdź nasze krótkie podsumowanie.Pakiet SLIM VAT
SLIM VAT to odpowiedź Ministerstwa Finansów na oczekiwania wielu firm, w szczególności zaś eksporterów. Jego głównym założeniem jest uproszczenie procedur. Pakiet bazuje na następujących regulacjach:
- prostym fakturowaniu – nowe prawo podatkowe zakłada rezygnację z formalnego warunku uzyskania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej „in minus” przez nabywcę towarów lub usługobiorcę oraz wprowadza przepisy wskazujące sposób rozliczenia faktur korygujących „in plus” (zwiększających podstawę opodatkowania);
- ułatwieniach dla eksporterów – wydłużenie terminu wywozu towarów do 6 miesięcy od otrzymania zaliczki z zastosowaną stawką 0%;
- wspólnych kursach walut z podatkiem dochodowym – podatnik będzie mógł wybrać do VAT zasady przeliczenia kursu walut jak dla przeliczenia przychodu w podatku dochodowym;
- korzyściach finansowych – wydłużeniu terminu do odliczenia VAT przy rozliczeniach miesięcznych do 4 miesięcy, możliwości odliczenia podatku VAT z faktury za usługi noclegowe w celu ich odsprzedaży, zwiększeniu kwoty dla jednorazowych prezentów o małej wartości z 10 do 20 zł.
Nowe prawo podatkowe w zakresie SLIM VAT zacznie obowiązywać już 1 stycznia 2021 roku.
Prawo podatkowe – inne nowe regulacje dotyczące podatku VAT
Planuje się również wprowadzenie zmian w przepisach o Wiążących Informacjach Stawkowych (WIS). W ustawie znalazły się zapisy dotyczące:
- rozszerzenia ochrony związanej z WIS dla towarów lub usług identyfikowanych w VAT według PKWiU,
- ograniczenia ochrony WIS, jeśli zostanie ona wykorzystana w transakcjach stanowiących nadużycie prawa,
- wyłączenia wydania WIS, jeśli zakres wniosku pokrywa się z przedmiotem toczącego się postępowania,
- 5-letniego okresu ważności WIS.
Ponadto najprawdopodobniej uchwalone zostaną zmiany w przepisach dotyczących split payment, wykazu podatników VAT, stawek VAT i pliku JPK_VAT.
Planuje się również wprowadzenie elektronicznego systemu wystawiania i obiegu dokumentów w procedurze zwrotu VAT dla podróżnych oraz elektronicznego potwierdzenia wywozu towarów poza UE (Tax Free) – te zmiany mają jednak wejść w życie w 2022 roku.
Szkolenia ze zmian w podatkach
Warto na bieżąco śledzić zmiany w podatkach dzięki prasie specjalistycznej czy subskrypcji zmian prawnych. Przedsiębiorcy, którzy oczekują nie tylko możliwości zapoznania się z listą zmian, ale również ich praktycznym wpływem na podatkowość w firmie, składane zeznania i sprawozdania, mogą rozważyć specjalistyczne szkolenia podatkowe. Listę kursów i szkoleń z podatków znajdziemy na https://eventis.pl/szkolenia/podatki. Wydarzenia tego typu pozwalają nie tylko zapoznać się z listą wprowadzonych i nadchodzących zmian w prawie podatkowym, ale również w szczegółach zrozumieć ich praktyczny aspekt, sposoby rozliczania, radzenia sobie z niejasnymi interpretacjami itp. Szkolenia podatkowe pozwalają na bieżący kontakt z ekspertami i indywidualne konsultacje w trakcie zajęć.
Co ciekawe, od czasu epidemii koronawirusem, wiele szkoleń i kursów podatkowych przeniesione zostało do Internetu i odbywają się online. Pozwala to zachować niezbędny poziom bezpieczeństwa, ale również poprawia dostęp do szkoleń – kursy realizowane online nie są ograniczone geograficznie, a ich koszt jest często znacznie niższy od szkoleń stacjonarnych.
oprac. : Komunikat PR
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)