eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPostanowienia noworoczne aktualne przez kilka dni?

Postanowienia noworoczne aktualne przez kilka dni?

2021-01-21 09:16

Postanowienia noworoczne aktualne przez kilka dni?

Co szósty Polak bez postanowień na 2021 rok © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Mamy początek roku, a więc tradycyjnie już czas, w którym rozpoczynamy realizację postanowień noworocznych. Z badania SW Research wynika, że najczęściej obiecujemy sobie większą aktywność fizyczną, bardziej racjonalne gospodarowanie domowym budżetem oraz przejście na zdrowszą dietę. Ile z tych planów udaje się wcielić w życie? Co bardziej wytrwali nie mają z tym większych problemów, jednak co 10. z nas bez ogródek przyznaje, że na postanowieniach się skończyło.

Przeczytaj także: Trener personalny i dietetyk rozchwytywani na początku roku

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Które postanowienia noworoczne są wśród Polaków najpopularniejsze?
  • Kto częściej obiecuje sobie zmiany: kobiety czy mężczyźni?
  • Czy pandemia wywarła wpływ na to, co postanowiliśmy sobie na przełomie roku?


Postanowienia noworoczne już na stałe wpisały się w grudniowo-styczniowy krajobraz. Na przełomie roku wielu Polaków obiecuje sobie, że kolejne miesiące poświęci pracy nad nowym, lepszym „ja”. Co planujemy i jak nam wychodzi realizacja założeń? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwała agencja badawcza SW Research. Oto, co udało się jej ustalić.

Najbardziej popularnym noworocznym postanowieniem jest poprawa aktywności fizycznej, którą wskazuje blisko 4 na 10 Polaków (38 proc.). Na drugim miejscu, z podobną liczbą wskazań (37 proc), pojawia się motywacja do oszczędzania pieniędzy. Podium postanowień zamyka bardziej zdrowy i świadomy styl odżywiania (32 proc.). Co ciekawe, w pierwszej dziesiątce pojawiło się również zupełnie nowe postanowienie – czyli zaszczepienie się przeciw COVID-19 (18 proc.), szczególnie widoczne wśród osób 50+ (24 proc).

fot. mat. prasowe

TOP 10 postanowień noworocznych na 2021 rok

Na pierwszym miejscu uplasowały się plany dotyczące zwiększenia aktywności fizycznej.


Lista postanowień noworocznych jest znacznie dłuższa u kobiet niż u mężczyzn – o blisko jedną trzecią. Podobne różnice występują ze względu na wiek – młodzi Polacy (poniżej 35 lat) mają znacznie więcej postanowień w porównaniu do badanych ze starszych kategorii wiekowych. Okazuje się również, że plany na 2021 r. chętniej kreowane są przez osoby z wykształceniem wyższym lub średnim - w tej grupie średnio 15 proc. nie ma żadnych postanowień, podczas gdy wśród osób z wykształceniem poniżej średniego ten odsetek jest niemal dwukrotnie wyższy.

Mimo, że niektóre postanowienia noworoczne nie schodzą z listy priorytetów od lat, to na kształt deklarowanych tegorocznych deklaracji Polaków niewątpliwie miała wpływ pandemia COVID-19 – komentuje Piotr Zimolzak, wiceprezes Zarządu SW Research. W czołówce listy zamiarów do zrealizowania w 2021 roku znajduje poprawa zdrowego stylu życia, czyli sport, dieta i regeneracja. W tym roku mogą one jednak wynikać bardziej z potrzeby profilaktyki i budowania odporności. Bardzo istotny dla Polaków jest również aspekt bezpieczeństwa finansowego, wynikający z zarówno świadomości możliwości nieprzewidzianych zdarzeń (np. kolejna epidemia), jak i obaw wobec zapowiadanego kryzysu ekonomicznego. Niewątpliwie znakiem czasu jest postanowienie bycia zaszczepionym przeciw COVID-19, szczególnie wśród seniorów – dodaje Zimolzak.

Co ciekawe, w badaniu omnibusowym zrealizowanym tydzień później, już 8% spośród posiadających jakiekolwiek postanowienie, przyznaje że zdążyło je złamać.

fot. mat. prasowe

Czy nadal trzymasz się postanowień noworocznych?

Blisko 3 na 4 badanych udaje się wytrwać w postanowieniach.


Nota metodologiczna:
Dane pochodzą z dwóch niezależnych badań omnibusowych. Pierwsze badanie zostało zrealizowane w dniach 5-7.01.2021 r., a drugie w dniach 12-14.01.2021 r. Każde z badań zostało zrealizowane przez agencję badawczą SW Research na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków w ramach badania omnibusowego OmniWatch48. Metoda: wywiady online, CAWI. Źródło próby: panel badawczy SW PANEL.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: