eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyGUS: koniunktura gospodarcza VIII 2006

GUS: koniunktura gospodarcza VIII 2006

2006-08-24 00:03

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza VII 2006


W przedsiębiorstwach produkujących artykuły spożywcze, napoje i wyroby tytoniowe koniunktura oceniana jest pozytywnie, podobnie jak w lipcu. Nieco wolniejszy wzrost bieżącego portfela zamówień powoduje, że producenci ostrożniej rozszerzają bieżącą produkcję. Odpowiednie przewidywania są korzystne i lepsze niż przed miesiącem. Zapasy wyrobów gotowych kształtują się w sierpniu na poziomie nieco niższym od uważanego za wystarczający. Terminowe ściąganie należności od kontrahentów powoduje, że przedsiębiorcy regulują swoje bieżące zobowiązania finansowe bez opóźnień. W najbliższych trzech miesiącach przewidywana jest poprawa sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Dyrektorzy zamierzają nieznacznie zmniejszyć liczbę zatrudnionych pracowników. Ceny artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych mogą wzrosnąć w stopniu większym niż wskazywała prognoza sprzed miesiąca.

Dyrektorzy firm produkujących wyroby włókiennicze oceniają koniunkturę w sierpniu pozytywnie, nieznacznie lepiej niż w zeszłym miesiącu. Przewidywania dotyczące przyszłego portfela zamówień i produkcji są korzystne i lepsze niż prognozy sprzed miesiąca. Niewielki spadek bieżącego portfela zamówień wpływa na ograniczenie produkcji. Zwiększają się nadmierne zapasy wyrobów gotowych. Opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów powodują wzrost trudności w terminowym regulowaniu zobowiązań finansowych. Prognozy sytuacji finansowej są optymistyczne, lepsze od przedstawionych w lipcu. Mogą nastąpić niewielkie redukcje liczby zatrudnionych. Ceny wyrobów włókienniczych mogą nieznacznie wzrosnąć.

2. Budownictwo

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie jest oceniany w sierpniu optymistycznie (plus 37), podobnie jak w poprzednim miesiącu (plus 38). Wśród badanych przedsiębiorstw 42% sygnalizuje poprawę koniunktury, a 5% - jej pogorszenie (w lipcu odpowiednio 43% i 5%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

W sierpniu przedsiębiorstwa odnotowują wzrost portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe zbliżony do sygnalizowanego w lipcu. W dalszym ciągu rozszerzana jest bieżąca produkcja budowlano-montażowa.

Przewidywania na najbliższe trzy miesiące w zakresie portfela zamówień i produkcji są nadal bardzo korzystne, choć ostrożniejsze od prognoz z lipca. W konsekwencji należy oczekiwać nieco wolniejszego wzrostu zatrudnienia w budownictwie.

Nadal poprawia się bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano- montażowych. Przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji finansowej są bardzo korzystne, choć nieco ostrożniejsze od prognoz z ubiegłego miesiąca.

Na najbliższe trzy miesiące przedsiębiorcy sygnalizują wzrost cen realizacji robót budowlano-montażowych, nieco szybszy niż wskazywała prognoza z lipca.

poprzednia  

1 2 3 4 ... 6

następna

oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: