eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyGUS: koniunktura gospodarcza VIII 2006

GUS: koniunktura gospodarcza VIII 2006

2006-08-24 00:03

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza VII 2006


Spośród badanych jednostek 4,4% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej (3,5% w lipcu br. i 2,3% w sierpniu ub. roku). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa związane są z konkurencją ze strony innych firm (barierę tę zgłasza 65% przedsiębiorstw wobec 66% w lipcu br. i 73% w sierpniu ub. roku). Drugą najczęściej zgłaszaną barierą są koszty zatrudnienia (50% badanych przedsiębiorstw w sierpniu br. i przed miesiącem oraz 45% w sierpniu ub. roku). W porównaniu z sierpniem ubiegłego roku w najbardziej znaczącym stopniu zmalała uciążliwość bariery związanej z niedostatecznym popytem (z 49% do 23%). Zdecydowanie wzrosło znaczenie bariery związanej z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (z 16% do 45%).

W stosunku do oczekiwanego w okresie najbliższych dwunastu miesięcy portfela zamówień 7% przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże, 77% jako wystarczające, a 16% jako zbyt małe. W porównaniu z sierpniem ubiegłego roku zmniejsza się udział jednostek oceniających swe zdolności jako nadmierne na rzecz przedsiębiorstw, które oceniają je jako wystarczające i zbyt małe.

3. Handel detaliczny

W sierpniu ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest negatywnie (minus 3), nieznacznie gorzej niż w lipcu (minus 2). Wśród badanych przedsiębiorstw 18% sygnalizuje poprawę koniunktury, a 21% – jej pogorszenie (w lipcu odpowiednio 18% i 20%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Odnotowywany w sierpniu wzrost bieżącej sprzedaży jest mniejszy niż przed miesiącem i powoduje, że sytuacja finansowa przedsiębiorstw oceniana jest bardziej pesymistycznie niż w lipcu. W najbliższych miesiącach sprzedaż i sytuacja finansowa przedsiębiorstw mogą ulec dalszemu, niewielkiemu pogorszeniu. Nieznacznie zwiększa się stan nadmiernych zapasów, wobec czego ilość towarów zamawianych u dostawców w najbliższych miesiącach może być bardziej ograniczana. Dyrektorzy firm sygnalizują szybszy niż przed miesiącem wzrost bieżących i przyszłych cen towarów. Należy oczekiwać dalszych redukcji zatrudnienia, choć mniej znaczących niż prognozowano w ubiegłym miesiącu.

Oceny koniunktury w poszczególnych branżach handlu detalicznego są zróżnicowane. Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury dla branży żywnościowej kształtuje się na poziomie minus 7 (0 w lipcu), a dla branży: włókno, odzież, obuwie - minus 6 (minus 8 przed miesiącem). W przedsiębiorstwach branży pojazdy samochodowe notuje się wskaźnik na poziomie minus 2 (minus 4 przed miesiącem). Jedynie w branży: meble, rtv, agd, tak jak przed miesiącem, przyjmuje wartość dodatnią wskaźnik koniunktury plus 7 (wobec plus 2 w ubiegłym miesiącu).

Przedsiębiorcy sygnalizują znacznie mniejszy niż w lipcu wzrost sprzedaży żywności. W konsekwencji sytuacja finansowa przedsiębiorstw oceniana jest bardziej pesymistycznie niż przed miesiącem. Przewidywania wskazują na możliwość spadku sprzedaży żywności w najbliższych miesiącach i dalszego pogorszenia sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Utrzymuje się stan nadmiernych zapasów towarów, w związku z tym w najbliższych miesiącach zamówienia na towary mogą być ograniczane.

poprzednia  

1 ... 3 4 5 6

następna

oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: