eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek pracy: ile godzin i miejsc pracy straciliśmy przez pandemię?

Rynek pracy: ile godzin i miejsc pracy straciliśmy przez pandemię?

2021-01-28 00:49

Rynek pracy: ile godzin i miejsc pracy straciliśmy przez pandemię?

COVID mocno uderzył w rynek pracy © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wybuch pandemii odcisnął swoje piętno na wszystkich dziedzinach życia i gospodarki, nie omijając przy tym rynku pracy. Ten ostatni negatywne skutki koronawirusa odczuł dość wyraźnie, choć trzeba podkreślić, że różnice pomiędzy poszczególnymi krajami są w tym zakresie bardzo pokaźne. I tak np. w Polsce liczba przepracowanych godzin pracy spadła o zaledwie 3,5 proc. To dość niewiele, biorąc pod uwagę, że analogiczny wynik dla Włoch, Hiszpanii czy Portugalii to ponad 13 proc.

Przeczytaj także: 4 powody niskiej aktywności zawodowej Amerykanów

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Co obrazują utracone godziny pracy?
  • Jak polski rynek pracy wypada pod tym względem na tle innych?
  • Które z krajów odczuły największe uderzenie w rynki pracy?


Jak czytamy w komunikacie opublikowanym przez Polski Instytut Ekonomiczny, utracone w minionym roku godziny pracy w 2020 roku dają obraz zarówno uszczuplenia czasu pracy przy zachowaniu dotychczasowego poziomu zatrudnienia, jak i zwolnień. Szacunki wskazują, że liczba etatów, które zniknęły z rynku pracy w związku z pandemią w skali całego globu może sięgać nawet 114 milionów.

Nowa Zelandia, Niger i Finlandia to kraje, które w 2020 roku odnotowały najmniejsze uderzenia w ich rynki pracy. Z kolei największe straty były widoczne w krajach Ameryki Łacińskiej (Kolumbia, Argentyna, Panama i Peru), a także południowej Europy (Włochy, Portugalia i Hiszpania).

Obecny kryzys w większy stopniu odbił się na wzroście dezaktywizacji zawodowej niż na bezrobociu. Z danych MOP wynika, że w 2020 roku globalny współczynnik bierności zawodowej wzrósł o 2,2 punktu proc., podczas gdy stopa bezrobocia rosła z dwukrotnie mniejszą dynamiką, tj. o 1,1 punktu proc. Kryzys pandemiczny szczególnie mocno dotknął młodych pracowników. We wszystkich regionach i grupach dochodów państw odnotowano spadek zatrudnienia o 8,7%, w porównaniu z 3,7% dla dorosłych. To właśnie młodzi w skali globalnej najbardziej narażeni są na bierność zawodowo, bo tracąc pracę nawet nie rejestrują się jako osoby bezrobotne, które są gotowe do podjęcia pracy – powiedział Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

Polska na tle świata i UE


Globalny spadek liczby przepracowanych godzin pracy wyniósł 8,8 proc. Nie wiele lepiej sytuacja kształtowała się w krajach najbogatszych (G7 i G20) oraz w Unii Europejskiej, gdzie skala spadku znajdowała się w przedziale między 8,3-8,7 proc. Polska na tym tle odnotowała relatywnie niewielki spadek sięgający 3,5%, co dało naszemu krajowi 23 miejsce na 189 krajów. Dzięki temu wyprzedziliśmy np. takie kraje jak Korea Południowa (24 miejsce, -3,7 proc.), Chiny (32 miejsce, -4,2 proc.), USA (110 miejsce, -9,2 proc.) czy Wielką Brytanię (152 miejsce, -12,8 proc.).

fot. mat. prasowe

Utracone godzin pracy w gospodarce 2020 r.

Polska ze stratą wynoszącą 3,5 proc. plasuje się na czwartym miejscu w UE.


Patrząc na kontynent europejski, mniejsze niż w Polsce spadki liczby przepracowanych godzin pracy widać tylko w pięciu krajach południa Europy. Z kolei w ramach UE nasz kraj wyprzedzają jedynie trzy kraje – Finlandia, Dania i Litwa.

Czwartą pozycję Polski na tle krajów UE potwierdził też niedawny raport PIE „Pandenomics”, w którym porównywaliśmy kondycję europejskich gospodarek po drugiej fali pandemii.

Największe uderzenie w rynki pracy odczuły kraje południa Europy oraz Wielka Brytania i Irlandia, gdzie spadki sięgały poziomów dwucyfrowych. Taki podział kontynentu jest związany zarówno ze skalą uderzenia epidemicznego, struktury gospodarki, dużego udziału turystyki w PKB, a także przyjętych działań pomocowych. Jak podkreślają analitycy MOP, uruchomienie pakietów pomocowych w dużej mierze chroniło miejsca pracy i ograniczało wzrost ubóstwa - skomentował Andrzej Kubisiak.

fot. mat. prasowe

Utracone godziny pracy w proc.

Globalny spadek liczby przepracowanych godzin pracy wyniósł 8,8 proc.


Perspektywy 2021


Analitycy Międzynarodowej Organizacji Pracy dla świata przedstawili trzy scenariusze na 2021 roku. Każdy z nich zakłada dalszy spadek globalnie przepracowanych godzin (od -1,3 do -4,6 proc.). Prognozy dla krajów Unii Europejskiej zakładają głębszy spadek sięgający w umiarkowanym scenariuszu 5,9 proc.

Autorzy raportu w swoich rekomendacjach podkreślają konieczność utrzymania przez rządy wsparcia fiskalnego, które za sprawą inwestycji (również publicznych) ma nie tylko chronić miejsca pracy, ale i generować nowe. Jednocześnie przestrzegają przed zbyt wczesną konsolidacją fiskalną i zalecają zapewnienie większej dostępności opieki społecznej – podsumowuje Andrzej Kubisiak.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: