Rośnie zaufanie do Unii
2006-08-24 13:35
Przeczytaj także: Ufamy Unii
Podobna sytuacja została zanotowana w przypadku Parlamentu Europejskiego – nieufność do tej instytucji spadła o 4 punkty z 34% do 30%. Jednocześnie proporcja osób ufających Parlamentowi Europejskiemu nieco wzrosła - do 52%, a różnica między odsetkiem ufających i nieufających wzrosła o 5 punktów w stosunku do listopada 2005 r. W Polsce Parlamentowi Europejskiemu ufa 56% mieszkańców naszego kraju.
Zaufanie do Parlamentu Europejskiego w nowych krajach członkowskich (58%) jest wyższe niż w "starej 15" (50%). Najwyższe zaufanie odnotowano na Węgrzech (71%), w Belgii, we Włoszech, Słowenii (we wszystkich trzech 65%) i Luksemburgu (64%). Jedynym krajem gdzie nieufność przewyższa zaufanie jest Wielka Brytania (46% vs. 31%).
Przykład tych dwóch europejskich instytucji wskazuje, iż poziom zaufania podąża według analogicznych trendów. Porównanie z wynikami z listopada 2005 r. pokazuje, że zaufanie do Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego jest wyższe na Węgrzech, w Polsce, Słowenii i Włoszech. W Portugalii i na Malcie poziom zaufania spadł dla obydwu instytucji. W kilku innych krajach, również odnotowano zmiany, jednak żaden określony trend nie został utrzymany.
"Wzrost zaufania do instytucji europejskich wśród mieszkańców Europy i Polski jest bardzo pozytywnym znakiem. Jest to szczególnie istotne w świetle ogólnej tendencji charakterystycznej dla opinii publicznej, a wyrażającej się niskim poziomem zaufania do tradycyjnych instytucji takich jak: rząd, parlament, system sądowniczy czy partie polityczne. Unia Europejska powinna wykorzystać poprawę i pracować nad nią w krajach gdzie zaufanie było niższe." - komentuje Urszula Krassowska, Lider Sektora Badań Społecznych i Politycznych TNS OBOP.
Sondaż Eurobarometr został zrealizowany metodą wywiadu face-to-face w okresie 27.03.06 –01.05.06 r. na próbie 29 220 mieszkańców 25 krajów należących do Unii Europejskiej, w dwóch krajach oczekujących na akces (Bułgaria, Rumunia) oraz w dwóch krajach kandydujących do Unii (Chorwacja, Turcja), a także na Cyprze.
![Od czego zależą brak zaufania wobec Rosjan i ufność względem Amerykanów? [© Freepik] Od czego zależą brak zaufania wobec Rosjan i ufność względem Amerykanów?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/badania-spoleczne/Od-czego-zaleza-brak-zaufania-wobec-Rosjan-i-ufnosc-wzgledem-Amerykanow-263939-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl