eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyWypalenie zawodowe w pierwszych latach pracy?

Wypalenie zawodowe w pierwszych latach pracy?

2021-03-07 00:50

Wypalenie zawodowe w pierwszych latach pracy?

Kryzys wieku młodego? © diego cervo - Fotolia.com

Mogło by się wydawać, że wypalenie zawodowe dotyka najczęściej osób, które funkcjonują już długo na rynku pracy i są zmęczone wykonywanymi od lat obowiązkami. Jednak z badania przeprowadzonego przez serwis kariery InterviewMe wynika, że 54% ankietowanych w wieku poniżej 23 lat doświadczyło już kryzysu zawodowego.

Przeczytaj także: Wypalenie zawodowe nie z powodu pandemii

Jakie jeszcze wnioski płyną z badania "Czy Polacy doświadczają kryzysu zawodowego?"? 71% ankietowanych Polaków przyznało, że lubi swoją pracę. Najmniej swoją pracę lubią ludzie młodzi. Aż 40% osób poniżej 23 roku życia jest niezadowolonych z wykonywanej pracy.

Ci którzy są pracą zmęczeni, przeważnie decydują się na zmianę pracy. Wśród ankietowanych przez InterviewMe 79% podejmie kroki, żeby to zrobić.

Z badania wynika, że kryzys zawodowy dotknął 56% Polaków i dopada przede wszystkim młodych pracowników, w wieku poniżej 23 lat (54% odpowiedzi). Zaledwie 7% ankietowanych zauważyło u siebie objawy kryzysu zawodowego po ukończeniu czterdziestego roku życia.
Ponad połowa ankietowanych Polaków doświadczyła już w swojej karierze kryzysu zawodowego, a mimo to ogromna większość respondentów twierdzi, że lubi swoją pracę. Młodzi ludzie mają wyraźnie problem z odnalezieniem się w życiu zawodowym, co może wynikać na przykład z różnic między ich oczekiwaniami a rzeczywistością pracy, w której funkcjonują. Jest to szczególnie wyraźne w przypadku respondentów z pokolenia Z, czyli pokolenia, które cechuje się dużą ostrożnością i dystansem do świata. - zauważa Marta Rojewska, autorka badania i ekspert kariery w serwisie InterviewMe.

fot. diego cervo - Fotolia.com

Kryzys wieku młodego?

54% Polaków wypala się zawodowo w pierwszych latach pracy.


Najczęstszymi przyczynami kryzysu zawodowego respondentów były: brak szans na wyższe zarobki (35% odpowiedzi), znudzenie pracą (34% odpowiedzi) i brak możliwości rozwoju (31%).

42% respondentów twierdzi, że nie zazdrości innym lepiej płatnej pracy.

17% badanych stwierdziło, że niemożliwe jest wykonywanie tego samego rodzaju pracy przez całe życie.

Blisko jedna piąta badanych (19%) znajduje więcej spełnienia w pracy niż w życiu prywatnym.

Tkwienie w słabo płatnej i monotonnej pracy, bez perspektyw na dalszy rozwój jest demotywujące i zwiększa ryzyko doświadczenia kryzysu zawodowego. Zaskoczeniem jest jednak to, że dla ankietowanych wysokość zarobków okazała się praktycznie tak samo ważna, jak możliwość wykonywania ciekawej pracy. Zatem pieniądze to jednak nie wszystko. - zauważa Wojciech Martyński, ekspert kariery w InterviewMe.

Badanie "Czy Polacy doświadczają kryzysu zawodowego?" zostało wykonane przez serwis kariery InterviewMe wśród 1205 osób z wyłączeniem osób w wieku po 80. roku życia. Respondenci odpowiedzieli w ankiecie na 18 pytań dotyczących ich stosunku do wykonywanej pracy, doświadczeń związanych z kryzysem zawodowym i czynników, które mogą do niego prowadzić.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: