eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiatTydzień 34/2006 (21-27.08.2006)

Tydzień 34/2006 (21-27.08.2006)

2006-08-26 23:18

Przeczytaj także: Tydzień 33/2006 (14-20.08.2006)

  • Negocjatorzy próbują wykorzystać resztki szans, by doprowadzić do porozumienia w ramach WTO w sprawie zasad liberalizacji światowego handlu. Jeśli proces ten nie zakończy się do lipca 2007 roku (wówczas wygasają uprawnienia prezydenta USA do tzw. szybkiej ścieżki zawierania umów międzynarodowych bez zgody Kongresu), to sprawa zostanie odłożona na kilka najbliższych lat.
  • Według rządowych prognoz deficyt budżetu USA wyniesie w tym roku 260 mld USD (w 2005 był na poziomie 318 mld USD), co jest równoznaczne z wysokością 2%PKB (wobec 2,6% PKB w 2005 roku).
  • Chiny coraz bardziej interesują się krajami Ameryki Południowej. Po zawarciu porozumienia w sprawie wolnego handlu z Chile teraz podpisały porozumienie o współpracy w wydobyciu ropy z Wenezuelą. Zgodnie z nim powstaną wenezuelsko-chińskie spółki naftowe, a od 2010 roku Chiny będą kupować od Wenezueli 0,5 mln baryłek ropy dziennie.
  • Rosja przedterminowo spłaciła całe swoje zadłużenie wobec Klubu Paryskiego. Ostatnia rata tego zadłużenia wyniosła 23,7 mld USD.
  • Eksperci przewidują, że przed końcem roku stopy procentowe w Chinach wzrosną jeszcze o 0,27 pkt. proc. W ubiegłym tygodniu dokonano podobnej korekty stóp procentowych (poprzednia taka zmiana stóp procentowych miała miejsce w kwietniu). To jeden ze sposobów opanowania tempa wzrostu gospodarczego, które w I półroczu szacuje się na ok. 11%.
  • W pierwszych 6 miesiącach 2006 roku wydobycie ropy w Rosji wzrosło o 2,3% r/r, do 235,8 mln ton, z czego wyeksportowano 124,9 mln ton za 49,5 mld USD. Dzienne wydobycie wynosi 9,24 mln baryłek /dzień i jest ono obecnie wyższe, niż wydobycie Arabii Saudyjskiej.
  • EADS (European Aeronautic Defence and Space) - największy europejski koncern lotniczo-zbrojeniowy zamierza zainwestować w Indiach 2 mld EUR w produkcję i badania. Program współpracy będzie realizowany przez ok. 15 lat.
  • Niemiecki BASF uruchomił w Chinach nowy zakład produkcyjny w branży chemicznej, którego koszt wyniósł ok. 1 mld USD. Niemiecki koncern zainwestował dotąd w tym kraju 2 mld euro, a do 2009 zainwestuje jeszcze 1 mld euro.
  • Ford w czwartym kwartale br. zredukuje w USA produkcję o 21% (zmniejszy się ona o 168 tys. pojazdów). To skutek reali­zacji planu naprawczego. Jednak trzeba tu dodać, że drugą przyczyną tych ograniczeń jest znaczny spadek popytu na pojazdy tej firmy.
  • Mittal Steel i Nippon Steel wspólnie zainwestują w istniejącą już w USA w fabrykę blach dla przemysłu samochodowego. Koszt ok. 200 mln euro. Fabryka ta od 2008 r. podwoi produkcję zwiększając ją do miliona ton rocznie.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

GOSPODARKI KRAJÓW DALEKIEGO WSCHÓDU MYŚLĄ O POŁACZENIU SIŁ

W swoich komentarzach w 2004 i w 2005 zwracaliśmy uwagę naszych czytelników na projekty stworzenia największej na świecie strefy wolnego handlu, której politycznym motorem chcą być Chiny, a wśród zainteresowanych uczestnictwem w tym były głównie kraje ASEAN. Mówiło się też o zainteresowaniu tą inicjatywą ze strony Indii, Tajwanu, Korei Płd. a nawet Japonii. Teraz zabrała głos Japonia – będąca drugą co do wielkości gospodarką świata. Przedstawiła ona swoją koncepcję utworzenia strefy wolnego handlu, która obejmowałaby swoim działaniem 16 państw zamieszkiwanych przez ponad połowę ludności Ziemi.

Oprócz Japonii, strefę tworzyłyby Chiny, Indie, Australia, Nowa Zelandia, Korea Południowa oraz 10 państw wchodzących w skład organizacji ASEAN. Takie nowe ugrupowanie gospodarcze reprezentowałoby największy w świecie potencjał gospodarczy, którego sumaryczny PKB wynosiłby 10 bln USD. Tokio nie przewiduje uczestnictwa USA w tym przedsięwzięciu. Japonia za­proponowała rozpoczęcie eksperckich rozmów po półrocznych przygotowaniach.

Są już nawet pierwsze reakcje krajów ASEAN na ofertę japońskiego rządu. Generalnie przyjęto ją z chłodnym dystansem. Japońska propozycja została odczytana jako próba przejęcia inicjatywy omawianej już przez Chiny i grupę ASEAN. Na ostatniej (dorocznej) konferencji w Kuala Lumpur kraje ASEAN nakłaniały Japonię, by najpierw przystąpiła do tego bloku, a potem wzięła udział w realizowaniu koncepcji dot. Integracji gospodarczej. W podobny sposób zareagowały Chiny i Korea.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: