eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropaTydzień 34/2006 (21-27.08.2006)

Tydzień 34/2006 (21-27.08.2006)

2006-08-26 23:24

Przeczytaj także: Tydzień 33/2006 (14-20.08.2006)

  • Wzrost gospodarczy w strefie euro w II kw. wyniósł 2,4% r/r.
  • Inflacja w strefie euro w lipcu była na poziomie 2,4% r/r ( w czerwcu - 2,5% r/r).
  • W trybie natychmiastowym Komisja Europejska zażądała, by importerzy długiego” ryżu z USA przedstawiali zaświadczenia, iż nie ma w nim niedozwolonego ryżu zmodyfikowanego genetyczne LL Rice 601.
  • Według analiz przeprowadzonych przez Komisję Europejską, unijne firmy są gotowe zwiększyć w ciągu trzech lat nakłady na badania o 5%.
  • Niemiecka gospodarka zanotowała w II kwartale tego roku wzrost na poziomie 0,9% kw/kw. ( w I kw. wyniósł on 0,7% kw/kw). To najwyższy kwartalny wzrost PKB w Niemczech od pięciu lat!
  • Coraz głośniej słychać głosy w Wielkiej Brytanii, by zamknąć możliwość podejmowania pracy przez obywateli Bułgarii i Rumunii, które z dniem 1.01.2007 staną się członkami Unii Europejskiej. To także reakcja na dużą imigrację w tym z Polski i wzrastające bezrobocie.
  • Deficyt budżetowy Niemiec w I półroczu wyniósł 2,5% PKB. Jest to skutek wzrostu dochodów budżetowych (podatki). To wyraźna poprawa w stosunku do ostatnich lat. Warto przypomnieć, że w tym samym okresie 2005 roku deficyt budżetowy był na poziomie 3,7%. Niemcy przez ostatnie 4 lata miały deficyt budżetowy na poziomie powyżej 3% PKB.
  • Po Węgrach także Czesi mogą mieć problemy z przyjęciem w 2010 r. euro jako waluty Przeszkodą może być deficyt budżetowy. Na przyszły rok w projekcie budżetu przyjęto deficyt na poziomie 3,8% PKB. To zdaniem ekspertów przekreśla szanse spełnia kryteriów z Maastricht i uniemożliwia wejście do mechanizmu walutowego ERM-2 w 2008 r. W opinii rządu węgierskiego stan finansów państwa umożliwi wprowadzenie euro w 2011 roku, a eksperci mówią, że będzie to możliwe dopiero w 2014.
  • Wstępne porozumienie w sprawie budowy gazociągu przez Bałtyk pomiędzy Gazpromem i niemieckimi koncernami BASF i E.ON (podpisały na początku września 2005 r.), będzie teraz finalizowane uzgodnioną, ostateczną wersją porozumienia. Stworzono firmę NEPG, która zbuduje gazociąg i będzie go eksploatować. Gazociągiem będzie płynął gaz syberyjski gaz ze złóż, których współwłaścicielem są obaj partnerzy Gazpromu (w zamian za to BASF dał Rosjanom część udziałów w spółce gazowniczej Wingas, a E.ON ma oddać Rosjanom udziały w spółkach gazowniczych na Węgrzech). Do spółki przystąpi też holenderska firma, a udziały dla niej zostaną wydzielone z obecnych udziałów niemieckich koncernów. Głównym udziałowcem będzie Gazprom (51%).
  • Pomysł rządu francuskiego, by dokonać fuzji grup energetycznych i usług komunalnych Gaz de France i Suez nie podoba się Komisji Europejskiej (problemy z konkurencją na rynkach energii we Francji i Belgii). Ta fuzja doprowadziłaby do powstania koncernu wartości ponad 72 mld euro, który zająłby II miejsce za francuskim EdF, a tuż przed niemieckim E.ON.
  • Trwają spekulacje na temat prawdziwych przyczyn zamknięcia przez rosyjski Transnieft rurociągu dostarczającego ropę do litewskich Możejek. Litewski rząd zwraca uwagę na polityczne przyczyny takiej decyzji.
  • Rozmowy premierów Rosji i Ukrainy zakończyły się przedłużeniem obowiązywania dotychczasowych cen na gaz do końca 2006 roku. Zagwarantowano też niezawodność dostaw gazu do Europy Zachodniej w zbliżającym się sezonie grzewczym. Ukraina przyznała, że w ubiegłym sezonie korzystała z gazu przewidywanego na dostawy do krajów Zachodniej Europy.
  • PSA Peugeot Citroen zbuduje swoją pierwszą fabrykę w Rosji kosztem 200 mln USD. Od 2009 roku ma się rozpocząć montaż citroena C4 i peugeota 307 w ilości ok. 60 tys. aut rocznie.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

WEJŚCIE ROSYJSKICH FIRM NA LONDYŃSKI PARKIET

Mówiąc o europejskiej gospodarce i jej perspektywach trudno nie mówić o gospodarce rosyjskiej. Rosja mocno "stanęła na no­gach” i nie jest to już rozpadające się imperium w końcówce XX wieku. Wysoki wzrost gospodarczy i malejąca inflacja, przedter­minowe spłacenie całego swojego zadłużenia wobec Klubu Pary­skiego (ostatnia rata tego zadłużenia wyniosła 23,7 mld USD to pierwsze oznaki skuteczności wprowadzonego systemu. Jej rezerwy kruszcowo-walutowe są dziś na poziomie 277 mld USD. Dzięki koniunkturze na ropę i gaz w projekcie budżetu Rosji na 2007 r. założono nadwyżkę w wysokości 56 mld USD! Rosną tez bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Rosji. W I półroczu wyniosły 6,4 mld USD (wzrost o 44% r/r), ale ich łączna wartość wynosi aktualnie 128 mld USD. Rosja rozwija współpracę z Unią Europejską i jest dla niej strategicznym partnerem, głównym dostawcą ropy i gazu. Surowce energetyczne są jej głównym towarem i atutem.

Rosja posiada największe zasoby gazu i produkuje najwięcej ropy (wyprzedziła Arabię saudyjską). Uporządkowała też swoje stosunki polityczne i gospodarcze w Azji, gdzie też intensywnie rozwija się jej współpraca z Chinami. Wiele wskazuje na to, że także zaczyna się dogadywać z Ukrainą i Białorusią w sprawie dostaw gazu i rynku gazowego w tych krajach. Sztandarowym przykładem partnerskiej współpracy jest Gazociąg Północny - przedsięwzięcie energetyczne realizowane wspólnie z niemieckimi koncernami BASF i E.ON.

Nie zmienia to jednak faktu, że jest to kraj jeszcze na niskim poziomie stopy życiowej, w którego ofercie dominują surowce, a wielkością swojego PKB nie mieści się w pierwszej dziesiątce krajów.

Rosyjskie firmy dynamicznie wchodzą na światowe rynki. Na londyńskiej giełdzie notowane są już papiery ponad 30 rosyjskich spółek (z tego 24 są na głównym rynku, a papiery dziewięciu kolejnych są w obrocie na parkiecie AIM przeznaczonym dla rozwi­jających się firm). Co prawda większość walorów to kwity depozytowe (GDR), a akcje 13 rosyjskich firm są notowane wśród światowych potentatów. Listę firm na londyńskim parkiecie jako pierwszy otworzył naftowy koncern Łukoil, a teraz w towarzy­stwie dalszych siedmiu firm naftowo-gazowych otwiera drogę na światowe rynki dla innych rosyjskich firm, a reprezentują one sektory metalurgiczny, telekomunikacyjny i spożywczy. W ubiegłym roku na londyńskie giełdzie zadebiutowało 10 rosyjskich firm (za 4,6 mld USD), a w tym roku już 5 kolejnych, z których wejście paliwowego Rosnieftu było warte 10,4 mld USD. W kolejce na debiut jeszcze w tym roku czekają: kombinat metalurgiczny Siewierstal (to ten, który przegrał z Mittalem rywalizację o Arcelor), drugi co do wielkości rosyjski producent aluminium SUAL, oraz czelabiński kombinat produkujący cynk...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: