eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPodatki: zło konieczne czy uzasadniona danina?

Podatki: zło konieczne czy uzasadniona danina?

2021-03-27 00:36

Podatki: zło konieczne czy uzasadniona danina?

Co Polacy sądzą o podatkach? © whitelook - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Obciążenia podatkowe nie są czymś, za czym byśmy przepadali, ale ich płacenie doskwierałoby nam mniej, gdybyśmy tylko mieli przeświadczenie o sensownym wykorzystywaniu ich przez państwo. To jeden z wniosków, jaki nasuwa zrealizowane przez serwis Livecareer.pl badanie „Co Polacy sądzą o podatkach?”

Przeczytaj także: Płatności barterowe: Kryptowaluta nie jest środkiem płatniczym

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Czy zdaniem Polaków polski rząd odpowiedzialnie wydaje pieniądze zebrane z podatków?
  • Jak postrzegamy progresywny system podatkowy?
  • Czego chcemy od państwa w zamian za płacenie podatków?

Na łamach serwisu Livecareer.pl przeprowadzono badanie „Co Polacy sądzą o podatkach?”, w którym ponad 1000 respondentów podzieliło się swoimi opiniami na temat systemu podatkowego w Polsce. Czy jest dobrze zorganizowany, jak powinien wyglądać w rzeczywistości i czy Polacy chętnie korzystają (lub korzystaliby) z usług prywatnych zamiast publicznych?

Aż 83% badanych uznało, że polski rząd nieodpowiedzialnie wydaje pieniądze zebrane z podatków dochodowych. Tyle samo osób stwierdziło, że obowiązek płacenia podatku dochodowego jest bezprawnie narzucany polskim obywatelom.

fot. mat. prasowe

Polacy o podatkach

Blisko 2/3 badanych uważa, że osoby mniej zamożne powinny płacić niższe podatki.


Jednocześnie 63% ankietowanych zgadza się ze stwierdzeniem, że bez wpływów z podatków państwo nie jest w stanie sprawnie funkcjonować, a aż 90% chciałoby, żeby zapewniało wysoki poziom usług publicznych.
Oczywiście każdy chciałby płacić niższe podatki i mieć większe dochody. Jednocześnie ogromna większość naszych respondentów chciałaby, aby usługi publiczne były na wysokim poziomie. System podatkowy jest skomplikowany i obywatelom trudno jest dostrzec bezpośredni związek pomiędzy rozliczeniem podatkowym a działaniem państwa, (często zresztą niedoskonałym i niewystarczającym). To, co zapewnia obywatelom (np. darmową edukację), staje się więc przezroczyste i mało atrakcyjne — komentuje Małgorzata Sury, autorka badania i ekspertka ds. kariery serwisu LiveCareer.pl.

Dodatkowo wielu ankietowanych (74%) zgadza się ze stwierdzeniem, że ich dochody są wynikiem wyłącznie ich własnej pracy, w związku z czym nie powinni musieć odprowadzać podatku dochodowego. Również 74% badanych sądzi, że gdyby obywatele chcieli korzystać wyłącznie z usług prywatnych, powinni być zwolnieni z obowiązku płacenia podatku dochodowego.

fot. mat. prasowe

Podatki i państwo

Pokaźna grupa badanych uważa podatki za bezprawie.


Wśród ankietowanych aż 71% przyznało, że byłoby gotowych za każdym razem płacić z własnej kieszeni za usługi medycznie, gdyby nie musiało płacić podatku dochodowego (w tym 81% osób o najwyższych dochodach). Za prywatną edukację po zwolnieniu z podatku dochodowego skłonnych byłoby płacić 65% pytanych.
Być może tak wiele osób skłania się ku korzystaniu z usług prywatnych, bo nie jest zadowolona z poziomu usług zapewnianych przez państwo (co dobrze pokazują m.in. analizy CBOS). Inną kwestią jest jednak, czy zwolnienie z podatków i pełna prywatyzacja usług rozwiązałyby problem źle funkcjonującej ochrony zdrowia czy niedostosowanego do współczesności systemu edukacji — mówi Żaneta Spadło, ekspertka ds. kariery serwisu LiveCareer.pl.

fot. mat. prasowe

Podatki i usługi publiczne

Spora rzesza Polaków wolałaby nie płacić podatków i korzystać jedynie usług prywatnych.


Oto co jeszcze pokazało badanie:
  • ponad połowa ankietowanych (58%) za sprawiedliwy i korzystny społecznie uważa progresywny system podatkowy
  • systemu progresywnego jako korzystnego nie popiera 51% osób poniżej 25. roku życia oraz 53% wśród zarabiających powyżej 4 tys. netto miesięcznie
  • aż 64% badanych sądzi, że osoby o wyższych dochodach powinny płacić większy podatek (wśród osób o dochodach wyższych niż 4 tys. zł netto z powyższym stwierdzeniem nie zgadza się 54% pytanych)
  • równo 50% badanych uważa, że wszyscy powinni odprowadzać ten sam procent podatku dochodowego.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: