Jak pandemia COVID-19 wpływa na nastroje Polaków?
2021-04-12 13:23
Przeczytaj także: Co trzeci Polak nie chce szczepionki przeciwko COVID-19
Z badania Inquiry wynika, że dla Polaków największą dolegliwością jest konieczność noszenia maseczek. 70 proc. badanych chciałoby móc przemieszczać się bez maseczek. I jest to pragnienie niezależne od wieku, płci, wykształcenia, wysokości dochodów oraz miejsca zamieszkania.Czego jeszcze brakuje Polakom w czasie pandemii? Możliwości podróżowania brakuje 58 proc. badanych. Prawie taki sam odsetek ankietowanych Polaków (57 proc.) wskazał na spotkania ze znajomymi. Rodakom brakuje także swobodnego dostępu do lekarzy - 52 proc. oraz wyjść do restauracji i kawiarni - 50 proc.
A jak Polacy oceniają swój obecny nastrój i poziom stresu w porównaniu do okresu sprzed pandemii? Aż 70% osób odpowiedziało, że obecnie odczuwają gorszy nastrój niż wcześniej (przy czym co trzecia osoba udzieliła odpowiedzi „zdecydowanie gorszy”). Ponownie, to kobiety w większym stopniu niż mężczyźni odczuwają negatywne skutki sytuacji (73% z nich ma gorszy nastrój, w przypadku mężczyzn odsetek ten wynosi 66%). Podobnie jest w przypadku oceny poziomu stresu – niemal 2/3 osób czuje się teraz bardziej zestresowana niż przed wybuchem pandemii.
Gorsze samopoczucie ma też konsekwencje dla naszego zdrowia, szczególnie psychicznego. W wyniku pandemii wzrosła podatność na różne dolegliwości - poczucie zmęczenia i stres (po 46% wskazań), uczucie niepokoju i strachu (44%), brak energii do działania (44%), przygnębienie (42%) oraz rozdrażnienie (42%). We wszystkich tych przypadkach kobiety doświadczają takich dolegliwości znacznie częściej niż mężczyźni.
Pandemiczne ograniczenia, a w szczególności masowe przejście pracowników biurowych na tryb pracy zdalnej, ma także negatywny wpływ na ilość ruchu, co odbija się na sylwetce. Aż 36% respondentów przyznaje, że przytyli wciąg u ostatniego roku (częściej kobiety niż mężczyźni - 39% vs 32%), średnio o ok. 5 kg.
W wyniku pandemii częściej pojawiają się też najrozmaitsze problemy związane z codziennym życiem: najpoważniejsze z nich to problemy finansowe. Ich częstsze występowanie deklaruje prawie połowa kobiet (45%) i co trzeci mężczyzna (32%). Nasilają się też ogólne problemy ze zdrowiem, co deklaruje 1/3 kobiet i 1/4 mężczyzn.
Agnieszka Górnicka, prezes Inquiry, komentuje: Pandemia i związane z nią ograniczenia dają się nam mocno we znaki. Mimo to wciąż 23% rodaków nie zamierza się szczepić przeciwko koronawirusowi, głównie w obawie o bezpieczeństwo. To zdecydowanie za dużo, byśmy szybko wrócili do normalnego życia.
fot. mat. prasowe
Czego Ci brakuje w wyniku obowiązujących ograniczeń?
70% badanych chce przemieszczać się bez maseczki.
fot. mat. prasowe
Jakich objawów doświadczasz częściej niż przed pandemią?
70% osób odpowiedziało, że obecnie odczuwają gorszy nastrój niż wcześniej.
O badaniu
Badanie zostało zrealizowane w dniach 15 marca – 4 kwietnia 2021 r. na reprezentatywnej próbie N=2128 dorosłych Polaków metodą CAWI (sondaż online na panelu YouGov).
![Co trzeci Polak przewidział, że pandemia nie skończy się w 2021 roku [© pixabay.com] Co trzeci Polak przewidział, że pandemia nie skończy się w 2021 roku](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/pandemia/Co-trzeci-Polak-przewidzial-ze-pandemia-nie-skonczy-sie-w-2021-roku-242464-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)