eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyDyskryminacja ze względu na wiek jest problemem w Polsce?

Dyskryminacja ze względu na wiek jest problemem w Polsce?

2021-05-01 00:50

Dyskryminacja ze względu na wiek jest problemem w Polsce?

Dyskryminacja ze względu na wiek jest problemem w Polsce? ©  PictureArt - Fotolia.com

Jak dużym problem jest w Polsce dyskryminacja ze względu na wiek? Z badania przeprowadzonego przez serwis InterviewMe wynika, że nie tak dużym jak np. w Stanach Zjednoczonych. 71% badanych Polaków nie spotkało się z przejawami ageizmu.

Przeczytaj także: Dyskryminacja w pracy w orzecznictwie

Badania wykazało także, że 64% respondentów nie ma uprzedzeń na tle wieku. Jednocześnie 45% badanych przyznało, że ma obawy, że ich wiek może wpłynąć na wynik rekrutacji.

Dla ankietowanych problematyczne jest wskazanie wieku, w jakim zaczynamy być zagrożeni dyskryminacją. Najczęściej respondenci wskazywali na wiek po pięćdziesiątce u kobiet i po 56. roku życia u mężczyzn.
Wygląda na to, że w Polsce ageism nie jest problemem na tak dużą skalę jak np. w Stanach Zjednoczonych, gdzie kobiety i mężczyźni zaczynają być dyskryminowani ze względu na swój wiek już około czterdziestki. W naszym kraju pracodawcy kładą duży nacisk przede wszystkim na doświadczenie i osiągnięcia. Z drugiej strony młodzi ludzie mogą czuć frustrację wynikającą ze zbyt wygórowanych wymagań w stosunku do ich wieku i możliwości. - zauważa Wojciech Martyński, ekspert kariery w InterviewMe.

fot. PictureArt - Fotolia.com

Dyskryminacja ze względu na wiek jest problemem w Polsce?

71% Polaków nigdy nie spotkało się osobiście z przejawami ageizmu.


Oto pozostałe wyniki analizy:
  1. Według 38% badanych dyskryminacja dotyczy bardziej kobiet powyżej 50. roku życia niż mężczyzn w tym samym wieku.
  2. Ponad połowa ankietowanych (53%) twierdzi, że ich wiek nie gra roli w życiu zawodowym.
  3. Obniżenia wieku osób uprawnionych do głosowania w wyborach z 18 na 16 lat chce 28% młodych Polaków (w wieku poniżej 23. roku życia).
  4. Zdaniem 17% badanych ich problem ze zdobyciem pracy wynikał z tego, ile mieli lat w momencie aplikowania na dane stanowisko.
  5. Aż 68% badanych uważa, że dyskryminacja ze względu na wiek rani ludzi tak bardzo jak seksizm czy rasizm.

Z naszego badania wynika, że Polacy zdają sobie sprawę z tego, że ageism to niebezpieczne zjawisko. Boimy się tego, że doświadczymy dyskryminacji wiekowej w pracy - zarówno już na etapie rekrutacji, jak i podczas starania się o awans. Żeby te obawy od siebie odsunąć, warto zadbać o profesjonalne, pełne i atrakcyjne CV, a także o rozwój swoich kompetencji zawodowych. - podsumowuje Marta Rojewska, autorka badania.

"Badanie Ile lat, tyle kłopotów? Ageism po polsku" zostało przeprowadzone w dniach 29 marca –13 kwietnia 2021 roku. Wzięły w nim udział 794 osoby. Respondenci odpowiadali na pytania dotyczące dyskryminacji wiekowej, w tym własnych doświadczeń oraz opinii.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: