Indeks biznesu PKPP Lewiatan VIII 2006
2006-08-31 13:16
Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2006
Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki).
Indeks makroekonomiczny, który rósł od czterech miesięcy, wydaje się stabilizować na wysokim poziomie 88 punktów. Odzwierciedla to stabilizację warunków makroekonomicznych, która sprzyja utrzymaniu wysokiej dynamiki PKB. Umacnia się zarówno równowaga wewnętrzna jak i zewnętrzna gospodarki. Systematycznie rośnie zatrudnienie i spada bezrobocie przy inflacji ciągle poniżej celu NBP, a dzięki wysokiej dynamice PKB wykonanie deficytu budżetowego pozostaje poniżej założeń ustawy budżetowej. Wysoki eksport zapewnia niemal zrównoważony bilans handlowy z zagranicą, a nawet okresami nadwyżkę w handlu i obrotach bieżących. Zahamowanie dalszego wzrostu dynamiki konsumpcji w obliczu rosnącego popytu inwestycyjnego powinno pozwolić na utrzymanie w ryzach deficytu obrotów bieżących w najbliższym okresie.
Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych).
Ciągle najgorsze notowanie ma nadal indeks sytuacji politycznej, chociaż indeks roczny odbił się nieco od historycznego dna sprzed dwóch miesięcy. Może sugerować oczekiwanie pewnego postępu w stabilizacji sceny politycznej do końca roku.
fot. mat. prasowe
Sierpień 2006
Przeczytaj także:
Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2012
oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl