Wirusy i robaki VIII 2006
2006-09-03 09:11
Przeczytaj także: Ranking wirusów VII 2006
Luki zostały wykryte. Co więcej, były to luki, które mogły prowadzić do pojawienia się robaka, takiego jak Lovesan czy Mytob. Luka opisana w biuletynie MS06-040 jest bardzo podobna do tych opisanych w biuletynach MS03-26 i MS04-011, które zostały wykorzystane odpowiednio przez robaka Lovesan i Sasser. Na szczęście, Microsoft postarał się, aby informacje o luce nie były publicznie dostępne, zanim nie opublikuje łaty. Exploit, jaki pojawił się wkrótce, działał tylko na ograniczonej liczbie wersji systemu Windows i nie zdołał przyciągnąć uwagi twórców wirusów. W rezultacie, przewidywana na sierpień epidemia nie nastąpiła.
Twórcy wirusów ograniczyli swoje działania do masowego wysyłania wiadomości phishingowych. Oznacza to, że chociaż robaki nie wykazały zwiększonej aktywności, odnotowaliśmy znaczną liczbę ataków typu phishing. W sierpniu miało miejsce kilka dużych ataków, z których największy dotyczył rozesłania przy pomocy technik spamowych trojana Bankfraud.od w Europie Zachodniej. Celem tej wiadomości phishingowej są klienci niemieckiego banku Volksbank. Po raz pierwszy pojawiła się ona w marcu tego roku. Na przełomie lipca i sierpnia autor zmodyfikował maila i przeprowadził ponowny atak. Bankfraud.od wspiął się na dwunaste miejsce listy i jest przykładem pierwszego ataku phishing, któremu w ostatnich miesiącach udało się zakwalifikować do zestawienia.
Jeżeli chodzi o pozostałe złośliwe programy, warto wspomnieć o zniknięciu z listy polimorficznego robaka skryptowego Scano. Wśród 20 najpopularniejszych szkodników nie ma również innego podobnego złośliwego programu - robaka Feebs.
Z zestawienia wypadł LovGate.ad. Rodzina ta została prawdopodobnie pokonana przez inne robaki. Z trzech przedstawicieli robaka LovGate, którzy zakwalifikowali się do 20 najpopularniejszych szkodników w lipcu, pozostał tylko LovGate.w. W sierpniu, wraz z powrotem do zestawienia LovGate.ae robak ten po raz kolejny udowodnił swoją żywotność. Zobaczymy, co przyniesie wrzesień. Znaczny odsetek (14,7%) innych złośliwych programów przechwyconych w ruchu pocztowym wskazuje na aktywność wielu robaków i trojanów z innych rodzin.
Przeczytaj także:
Wirusy i robaki w Polsce VII 2009
![Wirusy i robaki w Polsce VII 2009 Wirusy i robaki w Polsce VII 2009](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/wirusy/Wirusy-i-robaki-w-Polsce-VII-2009-35169-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
wirusy, robaki, trojany, ranking wirusów, najpopularniejsze wirusy, szkodliwe programy