eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyZagraniczne telewizje o Polsce VIII 2006

Zagraniczne telewizje o Polsce VIII 2006

2006-09-06 00:32

Zagraniczne telewizje o Polsce VIII 2006

Ocena przekazów © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Plus za udział Polski w kontyngencie ONZ, minus za brak planów wprowadzenia Euro - tak na wizerunek naszego kraju za granicą wpływały sierpniowe informacje anglojęzycznych telewizji. Z nowego raportu Instytutu Monitorowania Mediów wynika również, że zagraniczni dziennikarze mylą braci Kaczyńskich, a informacje o Polsce najczęściej były poświęcone rocznicy Powstania Warszawskiego.

Przeczytaj także: Zagraniczne telewizje o Polsce III 2007

Pierwszy raport "Zagraniczne telewizje o Polsce" zawiera analizę informacji o Polsce i Polakach wyemitowanych w sierpniu 2006 roku w anglojęzycznych stacjach telewizyjnych - EuroNews i CNN. Ukazało się w nich łącznie 114 publikacji. W przekazach dominowały materiały w całości poświęcone Polsce lub w pełni wiążące się z Polską, które miały charakter kilkuminutowych reportaży. Stanowiły one 56% wszystkich emisji. 35% ogólnej liczby przekazów to informacje o Polsce podawane w cogodzinnych serwisach, 9% stanowiły neutralne wzmianki.

Doniesienia koncentrowały się wokół najbardziej aktualnych wydarzeń z naszego kraju. W analizowanych przekazach można zauważyć problemy dziennikarzy z rozróżnieniem braci Kaczyńskich. Z informacji EuroNews wynika na przykład, że to Jarosław Kaczyński zakazał parady środowisk homoseksualnych w Warszawie - w rzeczywistości był to jego brat Lech Kaczyński, pełniący wtedy funkcję Prezydenta Warszawy, a obecnie Prezydent RP.
Ocena przekazów

fot. mat. prasowe

Ocena przekazów

Ocena przekazów


Spośród wszystkich przekazów negatywnie na obraz Polski za granicą mogły wpłynąć 4 wiadomości EuroNews poświęcone wizycie premiera Jarosława Kaczyńskiego w Brukseli. Informowały one o spotkaniu z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barosso. Celem wizyty Kaczyńskiego było wyjaśnienie nieporozumień, które pojawiły się w relacjach z Europą oraz poprawienie wizerunku Polski. W przekazach podkreślono, że Polska - jako jedyny kraj pośród nowych członków UE - nie przedstawiła planu wprowadzenia wspólnej waluty Euro, do czego zobowiązała się w traktacie akcesyjnym. EuroNews uzupełnił informację o wizycie wzmiankami o polach konfliktu między Polską a UE - wskazano na kwestie praw osób o orientacji homoseksualnej, głosy popierające wprowadzenie kary śmierci oraz problem antysemityzmu.

Jako pozytywne zostały sklasyfikowane materiały dotyczące udziału Polski w kontyngencie sił stabilizacyjnych ONZ w Libanie - UNIFIL (wyemitowane przez CNN oraz EuroNews).

 

1 2

następna

oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: