Zagraniczne telewizje o Polsce VIII 2006
2006-09-06 00:32
Przeczytaj także: Zagraniczne telewizje o Polsce III 2007
W sierpniu doniesienia anglojęzycznych telewizji koncentrowały się wokół rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (28 przekazów). Zagraniczni widzowie dowiedzieli się, że w trakcie 63 dni Powstania zginęło ponad 200 000 mieszkańców Warszawy. Przekazy telewizyjne uzupełniono o informację, że rocznicę Powstania uświetniały przeloty amerykańskiego bombowca B17, takiego samego, którym w trakcie zrywu zbrojnego dostarczano pomoc powstańcom. Materiały telewizyjne zawierały migawki z obchodów rocznicy na Pl. Piłsudskiego pod Grobem Nieznanego Żołnierza.
fot. mat. prasowe
Najczęstsze tematy przekazów
Tematem poruszanym w drugiej kolejności było odwołanie wizyty w Niemczech przez Kazimierza Marcinkiewicza (20 materiałów). Jako powód decyzji Marcinkiewicza podano otwarcie w stolicy Niemiec wystawy dokumentującej wypędzenie ("expulsion") ludności niemieckiej z terytorium Polski po II wojnie światowej. W informacji znalazła się wypowiedź polskiej Minister Spraw Zagranicznych, iż wystawa kładzie się cieniem na stosunkach polsko-niemieckich. Samemu otwarciu berlińskiej wystawy "Wymuszone drogi. Ucieczka i wypędzenie w Europie XX wieku" poświęcono również 20 przekazów.
Stacja EuroNews informowała o inicjatorce wystawy Erice Steinbach oraz jej zamiarze ukazania przymusowych migracji w kontekście europejskim. "Wystawa otwiera stare rany" skomentowano w informacji. Przywołano w niej też wypowiedź polskiego premiera Jarosława Kaczyńskiego, który był oburzony otwarciem wystawy i powiedział, że jest to krok w stronę relatywizowania historii II wojny światowej. W komentarzu podkreślono, iż takie przedsięwzięcia powinny być organizowane jedynie przy współpracy z krajami Europy Środkowej i Wschodniej.
1 2
oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl