Programiści już tylko na pracy zdalnej?
2021-08-09 12:00
Przeczytaj także: O ¼ mniej ofert pracy w IT niż przed rokiem
Z tego tekstu dowiesz się m.in.:
- Czy programiści i konsultanci IT poleciliby pracę zdalną koledze?
- Jakie zmiany w komunikacji firmowej widoczne są po przejściu na pracę zdalną?
- Jak pracowali programiści przed lockdownem?
Firma 7N przyjrzała się opiniom konsultantów IT z Polski, Danii oraz Indii, których zapytała m.in. o największe niedogodności związane z przymusową pracą zdalną. W tej kwestii ankietowani byli w zasadzie jednomyślni. Jednocześnie jednak odpowiedzi udzielane na inne pytania pokazują interesujące różnice pomiędzy krajami.
Wśród największych minusów pracy zdalnej respondenci wymienili
- brak klarownego oddzielenia pracy od czasu wolnego (45 proc. wskazań),
- samotność (39 proc.) oraz
- przedłużone godziny pracy (38 proc.)
Jak pracowano przed lockdownem?
Dość odmienne reakcje osób z branży nowych technologii na wprowadzoną w pełnym zakresie pracę zdalną wydają się być powiązane z dominującym stylem pracy przed pandemią. W Polsce w tym trybie pracowało 29 proc. badanych konsultantów IT. To wciąż mniejszość, jednak znacznie więcej niż w Danii (3 proc.) czy Indiach (5 proc.).
27 proc. respondentów z Polski pracowało w formie hybrydowej (łącząc pracę z biura i z domu), a 43 proc. w tej samej lokalizacji co pozostali członkowie zespołu.
fot. mat. prasowe
Jak pracowali programiści przed lockdownem?
27 proc. respondentów z Polski pracowało w formie hybrydowej
W Danii odsetek osób pracujących w biurze wynosił 56 proc. a w Indiach - 68 proc. Z kolei praca hybrydowa była przed lockdownem najbardziej popularna wśród Duńczyków - wybierało ją 41 proc. konsultantów IT.
Od dawna większość osób z sektora IT w Polsce przynajmniej częściowo pracowała zdalnie. Pandemiczny tryb pracy i kontakt z zespołem za pomocą komunikatorów nie był dla tej grupy tak dużym zaskoczeniem. Oczywiście praca w IT to nie tylko samotne pisanie kodu na komputerze, ale też cały szereg działań związanych z koordynacją projektów. Jest więc spora różnica, między stanem, gdy pracę zdalną wybierają osoby, którym ona pasuje, a sytuacją, kiedy na home office trafia cała firma. Całkowite przeniesienie do sieci odczuły nawet osoby, które przed pandemią pracowały głównie z domu - ocenia Jakub Strzemżalski, Vice President, IRD w 7N.
Przybywa zdalnych kontaktów
Połowa respondentów przyznała, że w ubiegłym roku wzrosła liczba spotkań i rozmów głosowych odbywanych online, a tylko 3 proc. uważa, że uczestniczy w nich rzadziej niż kiedyś. Eksperci z sektora IT odnotowali też wzrost liczby wysyłanych e-maili: 23 proc. ankietowanych przyznało, że wysyła ich więcej.
Co ciekawe, wśród pracujących w Polsce było relatywnie najwięcej osób, które nie odczuły wzrostu intensywności komunikacji e-mailowej i rozmów przez komunikatory. W Danii i Indiach odsetek konsultantów deklarujących, że znacznie częściej korzysta z narzędzi do zdalnej komunikacji, był średnio o 10 punktów procentowych wyższy niż w Polsce.
fot. mat. prasowe
Zmiany w komunikacji po przejściu na pracę zdalną
Blisko połowa badanych dostrzegła wzrost ilości telekonferencji
Pracę zdalną najbardziej lubią Polacy
Konsultanci IT chwalą sobie pracę zdalną. Większość z nich byłaby skłonna polecić tę formę współpracy swojemu znajomemu (średni wynik to 7,84 w skali od 0 do 10). Co ciekawe, najbardziej pracę zdalną chwalą sobie Polacy. Średnia uzyskana na podstawie odpowiedzi konsultantów z naszego kraju to 8,12. To więcej niż wynik wskazany w Indiach (8,06) czy Danii (7,82).
fot. mat. prasowe
Czy poleciłbyś pracę zdalną koledze?
Praca zdalna zdobyła uznanie w oczach polskich konsultantów IT
Jedną z wielu przyczyn rozbieżności stanowisk wobec systemu pracy zdalnej może być różna zdolność do adaptacji mieszkań na tymczasowe biura. Często bywa, że pracujemy przy kuchennym stole lub w innej przestrzeni dzielonej z domownikami - zauważa Olga Żółkiewicz, Employer Branding Manager w 7N
Różnice postaw w poszczególnych krajach zdają się być powiązane z dominującym w ich kulturach podejściem do pracy w grupie. Duńczycy lubią spotkania twarzą w twarz, więc wymiana maili i telekonferencje mogą być dla nich nieco frustrujące. Za to w Indiach preferowane są pisemne instrukcje, dlatego większa liczba tekstowych komunikatów jest tam odbierana pozytywnie, podobnie jak brak dojazdów do pracy, które potrafiły trwać znacznie dłużej niż ma to miejsce w europejskich miastach. Polacy chętnie wybierali pracę zdalną i hybrydową już wcześniej i dlatego zapewne byli do niej najlepiej przygotowani - wyjaśnia ekspertka 7N.
Niespełna 4 proc. respondentów chciałoby w przyszłości pracować wyłącznie w biurze, a 16 proc. - w pełni zdalnie. Zdecydowana większość badanych wybrała jeden z wariantów pracy hybrydowej. Wśród polskich programistów i innych osób z branży IT najwięcej (niemal ⅓) optuje za tym, by przez ok. 90 proc. czasu pracować zdalnie.
Metodologia:
Badanie przeprowadzono metodą ankietową. Wzięły w nim udział 402 osoby zajmujące różne stanowiska w branży nowych technologii.
![Branża IT: ofert nie brakuje, ale pracy dla juniorów jest coraz mniej [© Freepik] Branża IT: ofert nie brakuje, ale pracy dla juniorów jest coraz mniej](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/oferty-pracy/Branza-IT-ofert-nie-brakuje-ale-pracy-dla-juniorow-jest-coraz-mniej-264466-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)