eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacjePrzestępczość internetowa

Przestępczość internetowa

2006-09-07 13:33

Przeczytaj także: Cyberprzestępcy coraz częściej współpracują


Recepta: ostrożność

Aby nie stać się ofiara tzw. przestępstwa internetowego należy stosować odpowiednie oprogramowanie - tzw. ściany ogniowe utrudniające hakerom dostęp do danych na naszym komputerze, warto też systematyczne sprawdzać dyski komputera programami antywirusowymi w celu wyeliminowania aplikacji typu wirusy i trojany a także chronić ważne dla nas dane znajdujące się na komputerach poprzez ich szyfrowanie lub zabezpieczenie hasłem. Warto też mieć zainstalowane wszystkie poprawki do używanego systemu operacyjnego.

Aby nie paść ofiara phishingu, należy pamiętać, ze banki nigdy nie proszą o podanie jakichkolwiek poufnych danych przez Internet. Pod żadnym pozorem nie należy odpowiadać na wiadomości e-mailowe, których autorzy proszą o ujawnienie czy zweryfikowanie naszych danych osobowych, informacji, dotyczących numeru konta czy karty kredytowej. W przypadku prób pozyskania takich nawet z pozoru błahych informacji, najlepiej skontaktować się z bankiem telefonicznie czy osobiście i potwierdzić takie zapytanie. Należy ponadto regularnie kontrolować wyciągi bankowe, szczególnie te związane z kartami kredytowymi, zgłaszając wszelkie nieprawidłowości do banku.

Warto również unikać małych i dopiero co otwartych sklepików internetowych o szczególnie niskiej ofercie cenowej, może to być bowiem próba pozyskania danych karty kredytowej lub wyłudzenia pieniędzy za towar którego "twórca" takiego sklepu nie ma zamiaru nam dostarczyć.

Przy wszelkich zakupach w Internecie należy szczególnie uważać na "superokazje”. Nie zawsze to co widoczne jest na zdjęciu musi być takie samo w rzeczywistości, lub nabyte przez sprzedawcę w sposób legalny.

W przypadku oszustw przy prowadzeniu aukcji w internetowych portalach aukcyjnych, przed przystąpieniem do licytacji należy sprawdzić czy oczekiwana przez sprzedającego cena za licytowany przedmiot w rzeczywistości odpowiada jego wartości. Oszuści bardzo często wystawiają na aukcjach przedmioty w bardzo atrakcyjnych cenach co czyni ich oszukańczą aukcję atrakcyjną. Warto również sprawdzić wiarygodność sprzedawcy poprzez sprawdzenie komentarzy wystawionych przez innych użytkowników za aukcje w których sprzedawca brał udział jako wystawca aukcji jak i kupujący (jednak nie można takich pozytywnym komentarzom stuprocentowo ufać, oszuści bowiem budują sobie "pozytywna historię").

Należy gromadzić cała korespondencje z kontrahentem, nie kasować e-maili, zapisywać dane otrzymane sms-ami ponieważ mogą one zawierać bardzo istotne informacje, które będą przydatne w przypadku dokonania oszustwa. W przypadku składania zawiadomienia o przestępstwie należy posiadać przy sobie wszystkie posiadane dokumenty dotyczące przeprowadzonej transakcji: wydruk korespondencji z nieuczciwym sprzedawca lub kupującym, dokument potwierdzający dokonanie zapłaty, wydruk strony internetowej z treścią aukcji oraz inne dokumenty mogące pomóc w identyfikacji oszusta.

poprzednia  

1 ... 4 5

Jak stworzyć modny produkt

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: