eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyFotowoltaika na fali. Zaszkodzi jej zmiana przepisów?

Fotowoltaika na fali. Zaszkodzi jej zmiana przepisów?

2021-08-12 13:27

Fotowoltaika na fali. Zaszkodzi jej zmiana przepisów?

Polacy inwestują w fotowoltaikę w obawie przed kosztami energii © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Montaż paneli fotowoltaicznych cieszy się nad Wisłą coraz większą popularnością, za którą kryją się przede wszystkim względy oszczędnościowe, a także dobre opinie osób, które już zdecydowały się na fotowoltaikę i absolutnie nie żałują tej decyzji. Podejściu Polaków do mikroinstalacji już po raz kolejny przyjrzał się serwis Oferteo.pl. Oto, do jakich wniosków prowadzi jego analiza.

Przeczytaj także: Panele fotowoltaiczne: liczy się cena i doświadczenie fachowca

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Co przekonuje nas do zamontowania instalacji fotowoltaicznej?
  • Z jakimi największymi trudnościami mierzyli się Polacy podczas montażu paneli fotowoltaicznych?
  • Którzy z producentów mikroinstalacji cieszą się wśród Polaków największą popularnością?
  • Jak zmiana przepisów dotyczących sprzedaży nadwyżek energii może przełożyć się na decyzję o montażu fotowoltaiki?


Fotowoltaika rośnie w siłę


1 lipca w Polsce ruszył nabór do 3 edycji programu „Mój prąd”, skierowanego do osób zainteresowanych wytwarzaniem energii z paneli fotowoltaicznych zamontowanych na swojej nieruchomości.

Dofinansowania, sezon wakacyjny, wyjątkowo sprzyjająca pogoda, a także przybierający na sile boom na rynku budowlanym sprawiły, że mamy obecnie do czynienia ze szczytem sezonu pod względem zainteresowania fotowoltaiką.

Oszczędnie i ekologicznie


Kluczowy czynnik przekonujący Polaków do inwestycji w fotowoltaikę pozostaje niezmienny. Podobnie jak w zeszłym roku jest to oszczędność – w tej edycji badania kierowało się nią aż 74% respondentów. 57% badanych przyznało, że przekonała ich potrzeba korzystania z odnawialnych źródeł energii wynikająca z troski o środowisko. Aż 44% inwestorów dokonało wyboru w obawie przed rosnącymi kosztami energii oraz w wyniku niepewności co do tego, jak będą one kształtować się w przyszłości.

Do fotowoltaiki przekonywały również dostępne formy dofinansowań (22%), a także polecenia znajomych (13%).

fot. mat. prasowe

Co przekonało Państwa do montażu paneli fotowoltaicznych

Kluczowy czynnik przekonujący Polaków do inwestycji w fotowoltaikę to oszczędność


Średnia moc instalacji elektrycznej w Polsce


Średnia moc nowej instalacji fotowoltaicznej w Polsce w ciągu ostatniego roku wyniosła 5,24 kWp, a średnia zajmowana przez nie powierzchnia to 29 m2. Taka mikroinstalacja jest w stanie rocznie wytworzyć w przybliżeniu ponad 5 MWh energii.
Do jej konstrukcji częściej używano paneli monokrystalicznych (57%) niż polikrystalicznych (43%). Najpopularniejszymi producentami okazali się LONGi, Ja Solar, Jinko Solar i Hyundai.

Panele skierowane na południe


Najczęściej panele instalowane są na dachu domu (77% przypadków), rzadziej instalacja wykonywana była na gruncie (11%), budynku gospodarczym (8%) lub na garażu (5%). Pojedyncze osoby decydowały się na montaż paneli na ścianie budynku.

Jest to ciekawe rozwiązanie dla właścicieli nieruchomości, których dach skierowany jest w niekorzystnym kierunku (np. na północ). Panele muszą wówczas zostać umieszczone na specjalnym stelażu, co generuje dodatkowe koszty, jednak pozwala w pełni wykorzystać ich potencjał, bez konieczności przebudowy budynku.

Ponad połowa (51%) instalacji w ubiegłym roku została zamontowana w kierunku południowym, czyli tak aby umożliwić maksymalnie efektywną pracę paneli. Stosunkowo często wykonywano je również na dachach skierowanych na południowy-wschód (16%) i południowy-zachód (14%).
57% instalacji powstało na dachach dwuspadowych, a najpopularniejszym pokryciem była w tym przypadku blachodachówka (46%). Dwa razy rzadziej montaż odbywał się na dachówce ceramicznej.

fot. mat. prasowe

Z jakimi największymi trudnościami mierzyli się Państwo w czasie realizacji inwestycji

Co trzeci inwestor, pytany przez Oferteo, wspomina cały proces realizacji jako bezproblemowy


Co trzeci inwestor, pytany przez Oferteo, wspomina cały proces realizacji jako bezproblemowy. Ci, którzy doświadczyli trudności, mieli je najczęściej z uzyskaniem dofinasowania oraz załatwieniem formalności. Problematyczne okazywały się także poszukiwania wykonawcy i panowanie nad budżetem.
Dopełnienie formalności, wnioski o uzyskanie dofinansowania i kontakt z urzędami to jedne z największych wyzwań, jakie stają przed osobami decydującymi się na montaż fotowoltaiki. Wszystkie te elementy można jednak spokojnie zlecić zaufanemu wykonawcy, ponieważ większość z nich poza projektowaniem i realizacją instalacji, zajmuje się także kwestiami formalnymi – komentuje Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. Wybór odpowiedniego specjalisty jest więc o tyle kluczowy, że może całkowicie zwolnić inwestora z obowiązków związanych z uruchomieniem mikroinstalacji, a cały proces staje się wówczas absolutnie bezproblemowy.

Nowe przepisy zniechęcają do fotowoltaiki


Aż 88% respondentów deklaruje, że jest zadowolona ze swojej decyzji o inwestycji w fotowoltaikę, a dla 10% jest jeszcze za wcześnie na takie podsumowania. Ponadto 31% badanych już planuje rozbudowanie swojej mikroinstalacji w przyszłości. Cały proces inwestycyjny określany jest najczęściej jako bezproblemowy, sprawny i satysfakcjonujący.

fot. mat. prasowe

Zmiana przepisów dot. sprzedaży nadwyżek energii a decyzja o montażu fotowoltaiki

Większość respondentów odpowiedziała, że nie wie jeszcze, jaką decyzję podjęłaby w razie zmiany przepisów

Ankietowani zostali zapytani o to, jak na ich decyzję wpłynęłoby wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących sprzedaży nadwyżek energii zapowiadanych na 2022 rok. Wprowadzą one możliwość oddawania i pobierania energii z sieci w dowolnym momencie, przy czym podczas sprzedaży obowiązywać będzie cena hurtowa, a przy zakupie prosument będzie musiał zapłacić cenę detaliczną. Dla wielu osób mogą one wpłynąć na zmniejszenie atrakcyjności tej inwestycji.

Większość respondentów odpowiedziała, że nie wie jeszcze, jaką decyzję by wówczas podjęła. 28% stwierdziło, że mimo wszystko zdecydowałoby się na inwestycję w fotowoltaikę, a 12% zrobiłoby to, ale tylko zaopatrując się jednocześnie w urządzenie służące do magazynowania energii. Co czwarty badany zrezygnowałby z paneli.

Metodologia badania
Druga edycja „Raportu Oferteo o fotowoltaice przygotowana została na podstawie badania ankietowego przeprowadzonego w lipcu 2021 roku metodą CAWI na próbie 499 osób.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Fotowoltaika na fali. Zaszkodzi jej zmiana przepisów?

    nikka22 / 2021-10-19 10:22:45

    Nie sądzę żeby zabrakło chętnych na fotowoltaikę. przecież przy stale rosnących cenach prądu tym bardziej warto na nią postawić. U nas instalacją zajeła sie firma Edison Energia a to innowacyjna fotowoltaika dla firm oraz klientów indywidualnych odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: