eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetCo oferuje antyszczepionkowcom Telegram?

Co oferuje antyszczepionkowcom Telegram?

2021-08-13 11:08

Co oferuje antyszczepionkowcom Telegram?

Szczepionka przeciwko COVID-19 ©  pixabay.com

Poziom zaszczepienia Polaków przeciwko COVID-19 pozostawia ciągle wiele do życzenia, a grupa antyszczepionkowców jest całkiem liczna. Naprzeciw potrzebom tych ostatnich wychodzą sprzedawcy fałszywych certyfikatów szczepień. Analiza zrealizowana przez Check Point Research wskazuje, że podrobione świadectwa zaszczepienia dostępne są obecnie niemalże dla każdego kraju, a ich ceny od marca spadły o blisko połowę.

Przeczytaj także: Paszport szczepionkowy kupisz w dark webie

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • W jakich kanałach reklamują się sprzedawcy fałszywych certyfikatów szczepień?
  • Ile trzeba zapłacić za fałszywe karty szczepień CDC i NHS, cyfrowe certyfikaty Unijne, czy ujemne testy PCR na COVID-19?
  • Dlaczego dużą rolę w działalności sprzedawców odgrywa komunikator internetowy Telegram?


Jak wynika z doniesień Check Point Research, fałszywe karty szczepień CDC i NHS, cyfrowe certyfikaty Unijne oraz fałszywe ujemne testy PCR na COVID-19 to obecnie wydatek rzędu 100 dolarów. Sprzedawcy oferują swoje usługi na szyfrowanych grupach aplikacji Telegram, a niektóre z nich przekraczają 450 tys. członków! Zdaniem ekspertów, taka forma dystrybucji jest najbardziej wydajną spośród współczesnych kanałów.
Cały ostatni rok badaliśmy darknet oraz Telegram pod kątem usług związanych z koronawirusem. Obecnie można kupić fałszywe karty szczepień dla prawie wszystkich krajów, przy czym wystarczy podać kraj, z którego się pochodzi i określić czego się potrzebuje. – mówi Oded Vananu, Szef działu badań podatności produktów w Check Point Software.

Fałszywe świadectwa szczepień dostępne są obecnie niemalże dla każdego kraju, jednak większość z nich dotyczy rynków europejskich. W marcu 2021 r. Check Point Research opublikował raport, w którym szczegółowo opisano trend sprzedaży fałszywych „paszportów covidowych” w darknecie. Od tego czasu firma kontynuuje monitorowanie czarnego rynku pod kątem działań związanych z COVID-19.

O ile w marcu większość fałszywych certyfikatów koronawirusa była reklamowana w tzw. darknecie, to obecnie większość działań skupionych jest wokół Telegrama. Cyberprzestępcy oferują też kontakt przez WhatsApp, e-mail, Wickr oraz Jabber. Eksperci Check Point Reserach podejrzewają, że przejście na Telegram pomogło sprzedawcom znacznie zwiększyć dystrybucję, docierając szybciej do większej liczby konsumentów.

Grupą docelową „antyszczepionkowcy”


Reklamy fałszywych kart szczepień kierowane są przede wszystkim do przeciwników szczepionki, po czym wyraźnie informuje jedno z haseł reklamowych: „jesteśmy tutaj, by uratować świat przed trującą szczepionką”. Podkreślają one również możliwość swobodnego przemieszczania się oraz pracy. Zdaniem sprzedawców karty szczepień są rejestrowane i weryfikowane w internetowym systemie NHS i CDC, a także w bazie danych UE. Zainteresowanie rośnie: od marca zaobserwowano 566% wzrost obserwujących i członków grup!
Sprzedawcy decydują się na reklamę i prowadzenie działalności w Telegramie, ponieważ skaluje to ich dystrybucję. Telegram jest mniej techniczny w użyciu w porównaniu z darknetem i pozwala szybko dotrzeć do ogromnej liczby osób. Wierzymy, że szerszy wzrost rynku jest napędzany przez szybko rozprzestrzeniający się wariant Delta i pilną potrzebę zaszczepienia się wszystkich. Ostatecznie są ludzie, którzy nie chcą brać szczepionki, ale oczekują chcą wolności i przywilejów, które coraz częściej otrzymują osoby zaszczepione. Coraz częściej zwracają się oni ku darknetowi i Telegramowi. – wyjaśnia Vananu.

fot. pixabay.com

Szczepionka przeciwko COVID-19

Fałszywe certyfikaty szczepień utrudniają walkę z pandemią


Działający na czarnym rynku sprzedawcy w większości akceptują płatności za pośrednictwem PayPal i kryptowalut (Bitcoin, Monero, Dogecoin, Litecoin, Ethereum i inne). W niektórych przypadkach akceptowane są karty podarunkowe Steam, Amazon i eBay.
Od marca ceny fałszywych kart szczepień spadły o połowę, a grupy internetowe zajmujące się takimi usługami mogą pochwalić się zainteresowaniem setek tysięcy osób. Rekomenduję, aby nie korzystać z usług tych sprzedawców, ponieważ może się okazać, że chcą oni czegoś więcej niż tylko sprzedawać fałszywe karty szczepień. – ostrzega ekspert Check Point Software.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: