eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyZPP: sektor MSP bez inwestycji, ale z ofertami pracy

ZPP: sektor MSP bez inwestycji, ale z ofertami pracy

2021-08-17 10:30

ZPP: sektor MSP bez inwestycji, ale z ofertami pracy

Nastroje przedsiębiorców wyraźnie się poprawiają © taa22 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Przed nami najnowsza odsłona cyklicznego badania Busometr ZPP, które tradycyjnie przynosi odpowiedź na pytania odnośnie koniunktury gospodarczej wśród małych i średnich przedsiębiorstw. koniunktury sektorze MŚP. Okazuje się, że nastroje panujące wśród przedsiębiorców uległy poprawie, ale na huraoptymizm jest zdecydowanie za wcześnie.

Przeczytaj także: ZPP: w poprawę koniunktury gospodarczej wierzy 1/5 sektora MŚP

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jak duża przepaść dzieli nas od najwyższego wskazania Busometru w historii?
  • Jak duża część sektora MSP ma nadzieje na rychłą poprawę koniunktury gospodarczej?
  • Czy w planach na najbliższe miesiące znalazło się miejsce dla inwestycji?


Jak donosi ZPP, indeks nastrojów przedsiębiorców „Busometr” na drugie półrocze 2021 roku wyniósł 46,5 punktu (wzrost z 42,2 punktów w poprzednim półroczu), co dobitnie dowodzi poprawy nastrojów panujących wśród przedsiębiorców. Do ideału ciągle jednak jest daleko - należy bowiem pamiętać, że wyniki Busometru poniżej 50 oznaczają pesymizm sektora MSP.

Wciąż najgorzej wypadają inwestycje, natomiast dobre perspektywy utrzymują się na rynku pracy.

W ostatnim badaniu odnotowaliśmy najlepsze od dwóch lat nastroje wśród przedsiębiorców. Co jednak istotne, poprzednie dwa badania odbywały się w dobie nadzwyczajnej sytuacji gospodarczo-ekonomicznej, spowodowanej pandemią COVID-19. Towarzyszące pandemii liczne obostrzenia sanitarne doprowadziły do zamrożenia działalności znacznej ilości przedsiębiorstw, głównie w obszarze gastronomii, turystyki i organizacji eventów.

fot. mat. prasowe

Busometr ZPP

Wyniki Busometru poniżej 50 oznaczają pesymistyczne nastroje przedsiębiorców



Zniesienie większości restrykcji sanitarnych spowodowało powrót do gospodarczej normalności – twierdzi Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP – większość branż i sektorów ma obecnie możliwość odrobienia strat, wynikających z przedłużającego się lockdownu. Spodziewamy się dalszej poprawy nastrojów, o ile sytuacja epidemiczna po raz kolejny nie wymknie się spod kontroli.

Analiza poszczególnych komponentów „Busometru” sugeruje, że nastroje przedsiębiorców są zróżnicowane, w zależności od tego, o który konkretnie fragment rzeczywistości gospodarczej są pytani.

fot. mat. prasowe

Komponent „Koniunktura gospodarcza”

35% respondentów jest zdania, że koniunktura gospodarcza pogorszy się w najbliższych miesiącach


35% sektora MSP jest zdania, że koniunktura gospodarcza pogorszy się w najbliższych miesiącach. Nieznacznie mniejszą (34%) grupę respondentów stanowią przedsiębiorcy, którzy uważają, że sytuacja gospodarcza nie ulegnie zmianie. Nie brakuje jednak optymistów, gdyż 31% badanych sądzi, iż koniunktura będzie się poprawiać.

Post-pandemiczne odbicie gospodarcze wyraźnie widać w ramach komponentu „Rynek pracy”. Przedsiębiorcy potrzebują kolejnych rąk do pracy, co jest widoczne w wynikach badania. 16% firm planuje zwiększenie zatrudnienia, podczas gdy redukcję etatów prognozuje jedynie 6% przedsiębiorstw. Istotne dla pracodawców jest także zatrzymanie obecnych pracowników, dlatego 17% sektora MSP planuje podwyżkę płac, natomiast obniżenie pensji przewiduje zaledwie 5% badanych.

fot. mat. prasowe

Komponent „Rynek pracy” – składnik „Płace”

17% firm planuje podwyżkę płac


Duże obawy wciąż budzi odczyt komponentu „Inwestycje”. Indeks odnotował nieznaczny wzrost do 29,9 punktów, w porównaniu do 29,2 punktów w poprzednim półroczu. Aż 65% przedsiębiorstw z sektora MSP deklaruje, iż, nie planuje realizować w najbliższym czasie jakichkolwiek inwestycji.

fot. mat. prasowe

Komponent „Rynek pracy” – składnik „Zatrudnienie”

16% firm planuje zwiększenie zatrudnienia


Awersja do inwestycji, odnotowana we wcześniejszych odczytach była spowodowana niepewnością związaną z pandemią COVID-19. Jednakże, głównym powodem obaw wśród przedsiębiorców jest w dalszym ciągu niepewność regulacyjna, dodatkowo wzmożona przez kierunki zmian proponowane w Polskim Ładzie – podkreśla Jakub Bińkowski, członek zarządu oraz dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji ZPP – Firmy boją się zwiększonych obciążeń podatkowych oraz rosnących kosztów działalności, dlatego rezygnują z nowych przedsięwzięć inwestycyjnych.

fot. mat. prasowe

Komponent „Inwestycje”

65% przedsiębiorstw deklaruje, iż, nie planuje realizować w najbliższym czasie jakichkolwiek inwestycji


Informacje o badaniu
Busometr ZPP – Indeks Nastrojów Gospodarczych MSP, jest wskaźnikiem pokazującym stopień optymizmu małych i średnich przedsiębiorców i ich planowane działania w perspektywie najbliższego półrocza. Na wartość Indeksu Busometr wpływ mają trzy komponenty: (1) koniunktury gospodarczej, (2) rynku pracy (płace i zatrudnianie) oraz (3) inwestycji. Wartość każdego z komponentów mieści się w przedziale od 0 do 100. Busometr ZPP jest publikowany co pół roku. Wielkość próby to N = 600 respondentów z sektora MSP.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: