Kobiety w kadrze zarządzającej. Tak czy nie?
2021-08-25 10:55
Co Polacy sądzą o kobietach na stanowiskach kierowniczych? © Kurhan - Fotolia.com
Przeczytaj także: Walka o równouprawnienie płci na rynku pracy jeszcze trwa
Z tego tekstu dowiesz się m.in.:
- Jakie opinie krążą o kobietach na stanowiskach kierowniczych?
- Co o menedżerkach sądzą inne kobiety?
- Które profesje najlepiej pasują do pań?
- Jak postrzegane są kobiety należące do kadry zarządzającej?
Serwis kariery LiveCareer Polska przeprowadził badanie, w którym zapytano 747 respondentów o ich opinie na temat kobiet-liderek. Wyniki ankiety wskazują, że - mimo wciąż obecnych stereotypów - jesteśmy otwarci na kierownictwo kobiet.
Ze stwierdzeniem, że płeć danej osoby nie powinna decydować o objęciu najwyższych stanowisk w kadrze zarządzającej, zgadza się 3 na 4 Polaków. Pozostali, którzy mają inne zdanie, najczęściej uważają, że w pewnych branżach lepszymi szefami są mężczyźni, a w innych - kobiety (blisko 37% odpowiedzi w tej grupie).
fot. mat. prasowe
Opinie o kobietach na stanowiskach kierowniczych
Co ciekawe, osoby, które obecnie mają szefową, a nie szefa, oceniają swoje relacje z przełożonym nieco lepiej niż ogół badanych - ponad 78% kobiet i aż 92% mężczyzn w tej grupie uważa je za pozytywne (wśród ogółu badanych jest to kolejno 70% i 74%).
Poza tym aż 67% z nas ma pozytywne nastawienie do zatrudniania kobiet na stanowiskach menedżerskich w firmach, w których pracujemy.
fot. mat. prasowe
Co o menedżerkach sądzą inne kobiety?
Cieszą mnie takie wyniki. Bo jeśli wykorzystujemy talenty tylko połowy populacji, to sami podcinamy sobie skrzydła - komentuje Żaneta Spadło, ekspertka kariery serwisu LiveCareer Polska i autorka badania. — Większa różnorodność kadry zarządzającej to większa kreatywność i innowacyjność, co z kolei przekłada się na sukces całej firmy. Nie możemy sobie pozwolić na pomijanie ambitnych i utalentowanych osób tylko z uwagi na ich płeć - ten aspekt nie powinien mieć znaczenia.
Niestety - aż 42% naszych respondentów przyznaje, że kobiety stanowią mniejszość (od 0 do 40%) kadry zarządzającej w ich firmach (a 23% nie ma wiedzy na ten temat). Kobiety, rzadziej niż mężczyźni, zasiadają też w zarządach i dyrekcjach ich firm. A prawie 46% Polaków uważa, że liczba kobiet-menedżerek powinna być większa.
fot. mat. prasowe
Płeć a rodzaj pracy
Badanie opinii o kobietach w kadrze zarządzającej wykazało również, że:
- około 23% badanych przyznaje, że gdyby prowadziło firmę i szukało wspólnika, to bardziej zaufałoby kobiecie, a tylko 17% - mężczyźnie
- aż 51% Polaków wymienia stanowiska menedżerskie wśród najbardziej odpowiednich dla kobiet
- co czwarta ankietowana Polka wolałaby mieć szefową, a tylko co piąta - szefa
- ponad 39% respondentów uważa, że mężczyźni na stanowiskach kierowniczych mają większą szansę na sukces niż kobiety.
fot. mat. prasowe
Postrzeganie kobiet na stanowiskach kierowniczych
Niższe stanowiska oznaczają też niższe zarobki, a to potęguje ekonomiczne i społeczne nierówności. Ale w wieku, w którym mężczyźni intensywnie pracują na swój awans zawodowy, kobiety często rodzą i wychowują dzieci, bo sądzą, że potem może być na to za późno - mówi Małgorzata Sury, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. - Sytuację młodych mam mogłaby poprawić np. większa liczba miejsc w żłobkach i przedszkolach, równe zaangażowanie rodziców w opiekę nad dzieckiem, bardziej elastyczny czas pracy i praca zdalna. Dzięki temu kobiety mogłyby szybciej wrócić do aktywności zawodowej.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)