eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysłEnergia jądrowa w Polsce?

Energia jądrowa w Polsce?

2006-09-13 00:05

Przedstawiciele światowych dostawców paliw i elektrowni nuklearnych: PBMR, Westinghouse Electric Company oraz Thorium Power, będą omawiać z polskimi naukowcami oraz decydentami możliwości budowy elektrowni nuklearnych w Polsce, jak również innych obiektów przemysłowych, w celu wytwarzania paliwa jądrowego.

Przeczytaj także: Elektrownia atomowa Ignalina: potrzebujemy 1000-1200 MW

Zgodnie z dokumentem przyjętym przez Radę Ministrów "Polityka energetyczna Polski do 2025 roku" do zagwarantowania dostaw energii elektrycznej niezbędne będzie wykorzystanie energetyki jądrowej. Analiza potrzeb do roku 2030 wskazuje, iż do tego czasu Polska powinna dysponować zainstalowaną mocą w elektrowniach jądrowych minimum 4 500 MW.

Serie spotkań zagranicznych specjalistów z polskimi przedstawicielami Instytutu Energii Atomowej (IEA) w Świerku k. Warszawy oraz Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach, będą stanowić istotny wkład do rozmów na temat bezpieczeństwa energetycznego Polski. Mieszczą się one również w strategii polskiego rządu dotyczącej zbadania nowych źródeł energii, zanim rozpoczęta zostanie budowa pierwszej elektrowni atomowej w Polsce.

Nowym pomysłem jest wykorzystanie technologii jądrowej do wzmocnienia pozycji Śląska i przemysłu węglowego. Śląski węgiel kamienny, poza tym, że jest wykorzystywany jako paliwo w elektrowniach opalanych węglem, może być przerabiany na benzynę i olej napędowy do samochodów. Dzięki wykorzystaniu ciepła z reaktora nuklearnego, stanie się alternatywą dla pochodzącej z zagranicy ropy naftowej oraz importowanego gazu ziemnego. Reaktory nuklearne II i III generacji mogą produkować energię elektryczną, która wykorzystywana będzie w Polsce lub eksportowana poprzez sieć elektroenergetyczną.

Spotkania będą poświęcone w szczególności analizie możliwości umieszczenia w IEA w Świerku k. Warszawy reaktora PBMR o mocy 165 MW, co nie tylko zapoczątkowałoby badania i testowanie technologii, prowadzenie prac badawczych i eksperymentów z wykorzystaniem energii cieplnej z reaktora, ale umożliwiłoby również wyszkolenie kadr na potrzeby polskiej energetyki jądrowej w perspektywie kilku - kilkunastu lat.

W Katowicach omawiany będzie "Innowacyjny Program Rozwoju dla Śląska: paliwa z węgla". Torowe technologie nuklearne mogą znacznie wzmocnić pozycję Śląska i przemysłu węglowego. Technologia PBMR oraz wiedza fachowa naukowców z GIG umożliwiłyby rozwój technologii inżynierii nuklearnej, wykorzystywanych w celu gazyfikacji i produkcji wodoru. Oznacza to możliwość produkcji paliw płynnych, oleju napędowego i benzyny, z węgla. Osiągnięcie tych celów na potrzeby produkcji energii oraz skraplania i gazyfikacji węgla przemysłowego, będzie wiązać się z budową na Śląsku przemysłowego obiektu nuklearnego, składającego się z czterech jednostek o łącznej wydajności 660MW.

Pozostałe tematy spotkań to budowa w Polsce elektrowni nuklearnych Westinghouse AP-1000 oraz wykorzystanie paliwa jądrowego technologii Thorium Power. Kluczowym tematem finansowania budowy reaktorów i przemysłu nuklearnego, w tym możliwości wykorzystania środków Unii Europejskiej i inwestycji zagranicznych, będzie dyskusja z udziałem ekspertów z CIDG.


Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: