Nowoczesna Gospodarka: słaba produkcja, silne firmy usługowe
2021-11-17 12:58
Jakie firmy zatrudniają pracowników? © Andrey Popov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ogół rynku zaczyna odrabiać straty do firm Nowoczesnej Gospodarki
Firmy Nowoczesnej Gospodarki, czyli przedsiębiorstwa wdrażające innowacyjne rozwiązania, lepiej odnalazły się z pandemicznej rzeczywistości, która budowana była w oparciu o przyspieszoną cyfryzację i automatyzację. Z raportu ADP Polska wynika, że podczas gdy ogół rynku odnotował w III kw. 2021 r. dynamikę zatrudnienia rzędu 1,1 proc. ( w odniesieniu do III kw. 2020 r.), tak firmy Nowoczesnej Gospodarki zwiększyły zatrudnienie o 3,15 proc.Dystans między innowacyjnymi przedsiębiorstwami i ogółem rynku ponownie, stopniowo zaczyna się zwiększać. W trzecim kwartale osiągnął on 2,05 p.p. i był nieco wyższy niż w II kw. tego roku, kiedy wynosił 1,97 p.p. Mimo, że pandemia koronawirusa wciąż rzutuje na funkcjonowanie krajowej gospodarki, wiele firm stara się dostosować do panującej rzeczywistości. Przyspieszona cyfryzacja i automatyzacja, a także większa otwartość na innowacyjne rozwiązania i outsourcing usług, sprawiają, że przedsiębiorstwa należące do tzw. nowoczesnej gospodarki skuteczniej radzą sobie na rynku pracy. A konkurencja o pracowników jest duża, we wrześniu osiągnęliśmy stopę bezrobocia na poziomie 5,6 proc. – komentuje Anna Barbachowska, szefowa pionu zarządzania zasobami ludzkimi w ADP.
fot. mat. prasowe
Zmiany zatrudnienia w Nowoczesnej Gospodarce w porównaniu do ogółu rynku
Słaba produkcja, silne usługi
W ostatnich kwartałach znacznie gorzej z wyzwaniami spowodowanymi przez pandemię COVID-19 radzą sobie duże firmy produkcyjne Nowoczesnej Gospodarki, które – jak wynika z raportu „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q3 2021” – zatrudniają najmniej. W III kw. 2021 r. to właśnie te przedsiębiorstwa zwiększyły zatrudnienie o zaledwie 0,78 proc. (vs III kw. 2020 r.). Nieco lepszy wynik odnotowały małe firmy produkcyjne, które od lipca do września zwiększyły zatrudnienie o 3,15 proc. (vs III kw. 2020 r.). W wyniku tego cała produkcja zanotowała wzrost o 1,58 proc. (vs III kw. 2020 r.).
Sytuacja w sektorze produkcyjnym jest bardzo złożona, jednak jak pokazują ostatnie kwartały zmierza ona do stabilizacji. Czynnikami, które wpływają na kondycję produkcji, są m.in. rosnące koszty pracy, energii, surowców, a także stopniowe wyhamowanie popytu. Chociaż wiele przedsiębiorstw dostosowało się już do nowej rzeczywistości, to jednak wciąż, zwłaszcza w dużych firmach produkcyjnych, panuje niepokój – mówi Anna Barbachowska. – Wiele przedsiębiorstw produkcyjnych w czasie pandemii postawiło również na automatyzację najbardziej powtarzalnych procesów, w wyniku tego zmieniło się zapotrzebowanie tych firm na pracowników. Obecnie najbardziej poszukiwani są specjaliści potrafiący nie tylko obsłużyć maszynę, ale także sprostają zadaniom związanym z cyfryzacją w przedsiębiorstwie – dodaje Anna Barbachowska.
Na drugim biegunie znajdują się natomiast firmy usługowe wdrażające innowacyjne rozwiązania, które w III kw. 2021 r. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku zwiększyły zatrudnienie o 5,4 proc. Niewątpliwie znaczący wpływ na to miały duże firmy usługowe, które w analizowanym okresie osiągnęły aż 9,22 proc. wzrost zatrudnienia (vs III kw. 2020 r.). To ich kolejny dobry kwartał w tym roku (I kw.: +8,37 proc.; II kw.: +5,61 proc.). Nieco gorzej – choć wciąż dobrze – prezentuje się sytuacja w mniejszych usługowych przedsiębiorstwach Nowoczesnej Gospodarki, które w III kw. br. zatrudniły o 4,17 proc. więcej pracowników (vs III kw. 2020 r.).
W sektorze usług w ostatnich kwartałach widzimy znaczne wzrosty zatrudnienia, mogące wynikać z tego, że pracownicy coraz częściej zamiast pracy w fabryce, wybierają niefizyczną formę zatrudnienia, w której mogą otrzymać takie samo lub nawet lepsze wynagrodzenie. Sytuacja na rynku pracy jest bardzo konkurencyjna, jednak duże przedsiębiorstwa usługowe, często działające w sposób scentralizowany, skuteczniej przyciągają nowe talenty, ponieważ mogą zaoferować większy pakiet benefitów oraz pożądaną przez rekrutujących stabilizację. Ponadto należy zaznaczyć, że zgodnie z danymi GUS, liczba Polaków przebywających czasowo za granicą systematycznie spada i obecnie obserwujemy napływ polskich emigrantów zarobkowych do kraju. Często osoby te decydują się na pracę właśnie w firmach usługowych, gdzie spełniają wymagania co do wykształcenia oraz znajomości języków – dodaje szefowa pionu zarządzania zasobami ludzkimi w ADP.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)