8 porad dla rodziców: dzieci i nowe technologie
2021-11-22 09:00
Jak dbać o bezpieczeństwo urządzeń, z których korzystają dzieci? © pixabay.com
Przeczytaj także: Cyberprzemoc, pornografia, sexting. Co jeszcze czyha na dziecko w sieci?
Inteligentne zabawki czy gadżety są wyposażone w kamery, mikrofony lub głośniki, które w przypadku nieprawidłowej konfiguracji zwiększają ryzyko naruszenia prywatności i bezpieczeństwa. Elektroniczna niania monitorująca pokój dziecięcy czy smartwatch na nadgarstku malucha, z jednej strony znacznie ułatwiają kontrolę poczynań najmłodszych domowników, zaś z drugiej, stanowią poważne zagrożenie dla prywatności całej rodziny.fot. pixabay.com
Jak dbać o bezpieczeństwo urządzeń, z których korzystają dzieci?
Specjaliści z firmy Bitdefender przygotowali osiem porad dla rodziców wykorzystujących do ochrony swoich latorośli nowe technologie.
- Należy zabezpieczyć domowy router. Inteligentne urządzenia pracujące w gospodarstwie domowym, w tym niania elektroniczna, łączą się z Internetem za pośrednictwem routera bezprzewodowego. Bez odpowiednich ustawień i środków bezpieczeństwa cyberprzestępcy mogą zagrozić całej sieci i podłączonym urządzeniom. Trzeba aktualizować oprogramowanie sprzętowe routera, zmieniać ustawienia domyślne oraz używać silnych haseł.
- Nieodzowne jest zapoznanie się z polityką prywatności producenta gadżetu lub zabawki, aby zrozumieć, w jaki sposób i jakie dane gromadzi, zanim przekaże się jakiekolwiek urządzenie inteligentne lub zabawkę dziecku.
- Trzeba sprawdzać ustawienia prywatności w powiązanej aplikacji lub witrynie i dostosowywać je zgodnie ze własnymi preferencjami. Zalecane jest, aby gadżet zbierał tylko informacje wymagane do jego płynnego działania.
- Należy utworzyć osobny adres e-mail dla urządzenia, a jeśli istnieje potrzeba sporządzenia profilu dziecka, powinno użyć się pseudonimu i fikcyjnej daty urodzenia zamiast dokładnych danych. Podjęcie tego typu kroków ochroni dziecko przed przestępstwami związanymi z kradzieżą tożsamości w przypadku naruszenia danych.
- Przed rozpoczęciem monitorowania dzieci trzeba zmienić domyślne hasło urządzenia i skonfigurować uwierzytelnianie dwuskładnikowe (jeśli jest dostępne).
- Konieczne jest aktualizowanie oprogramowania urządzenia. Świeżo zakupiony inteligentny sprzęt nie zawsze będzie zawierać najnowsze aktualizacje zabezpieczeń od producenta.
- Należy monitorować własne konta i urządzenia by sprawdzać podejrzane aktywności tak często, jak to możliwe.
- Trzeba wyłączać urządzenia, gdy nie są używane, podobnie jak wszelkie funkcje, które pozwalają im automatycznie łączyć się z sieciami Wi-Fi i Bluetooth.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
BiznesowaLady / 2021-11-22 13:01:35
Dzieci od początku miały ograniczony dostęp do elektroniki, ale teraz córka na komunię dostała telefon i tablet od chrzestnych, więc wystarczyło wprowadzić jasne reguły. Małej dokupiłam na funnycase etui i inne gadżet, żeby dziecko miało z tego frajdę. Jednak kontrola rodzicielską włączyłam i rozmawiam z córką szczerze na każdy temat. [ odpowiedz ] [ cytuj ]