eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjeBiurowce w Warszawie: pracownicy i najemcy wracają do biur?

Biurowce w Warszawie: pracownicy i najemcy wracają do biur?

2021-12-02 09:28

Biurowce w Warszawie: pracownicy i najemcy wracają do biur?

Wzrost aktywności na rynku biurowym w Warszawie © pixabay.com

Colliers prezentuje „Przewodnik po strefach biurowych Warszawy”. Opracowanie przygląda się sytuacji panującej obecnie na stołecznym rynku biurowym. Okazuje się, że biurowce, które do niedawna świeciły pustkami ze względu na odesłanie załóg na pracę zdalną, powoli zaczynają wypełniać się ludźmi. Zauważalny jest również wzrost aktywności podmiotów zainteresowanych wynajmem powierzchni biurowej na terenie stolicy. Czyżby sytuacja powoli się normowała?

Przeczytaj także: Biurowce w Warszawie. Podsumowanie III kw. 2021

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Które strefy biurowe na mapie Warszawy rozwijają się najbardziej intensywnie?
  • Ile liczą sobie obecnie całkowite zasoby warszawskich biurowców?
  • Jaki trend wyraźnie zaznacza się na stołecznym rynku biurowym?


Warszawski rynek biurowy podzielony jest na 10 stref biurowych (COB, Centrum, Wschód, Jerozolimskie, Mokotów, Północ, Puławska, Ursynów i Wilanów, Zachód, Żwirki i Wigury) oraz 8 podstref (Centrum: Północne, Wschodnie, Południowe, Zachodnie; Jerozolimskie: Górne, Dolne; Mokotów: Służewiec, Non-Służewiec), które zostały uwzględnione w raporcie.

Coraz więcej biur


Zasoby biurowe w stolicy wynoszą obecnie blisko 6,2 mln mkw. Największymi strefami pod względem istniejącej powierzchni biurowej są: Centrum (ponad 1,7 mln mkw.), Mokotów (1,45 mln mkw.) oraz COB (960 tys. mkw.).

W Warszawie od początku 2020 r. deweloperzy oddali blisko 604,2 tys. mkw. powierzchni biurowej w 28 budynkach.

fot. pixabay.com

Wzrost aktywności na rynku biurowym w Warszawie

Dzięki szczepieniom i zmniejszeniu liczby zachorowań na COVID-19, w II i III kw. 2021 r. miał miejsce stopniowy powrót do biur i wzrost aktywności najemców w stolicy.


Najwięcej nowej powierzchni oddano w strefie Centrum (blisko 433 tys. mkw.), z czego 96% stanowiły projekty zlokalizowane w podstrefie Centrum Zachodnie. Potwierdza to dynamiczny rozwój tego huba biurowego, który dla najemców i inwestorów stał się nową wizytówką Warszawy. Strefa Centrum jest również liderem pod względem ilości powierzchni będącej w budowie (ponad 147,1 tys. mkw.).

Dynamicznie rozwija się również COB, który jest obecnie trzecią największą strefą pod względem zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie. Na koniec III kw. 2021 r.
w budowie znajdowało się tu blisko 116 tys. mkw., z najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej - Varso Tower.
Rozbudowa biurowców idzie w parze z rozwojem transportu publicznego, co można zaobserwować np. w Centrum Zachodnim czy w strefie Wschodniej. Jest to ważny czynnik przyciągający potencjalnych najemców – mówi Anna Laskowska, Analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku w Colliers.

Firmy stawiają na Centrum i Mokotów


Od początku 2020 r. wynajęto łącznie ponad 1 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Najemcy najchętniej podpisywali umowy w strefie Centrum (383 tys. mkw.), z czego 66% w podstrefie Centrum Zachodnie. Na drugim miejscu pod względem popytu znalazł się Mokotów (blisko 233,2 tys. mkw.), z czego 83% powierzchni wynajęto na Służewcu.
Zauważamy, że różne branże koncentrują się w różnych strefach. O ile najemców z sektora finansowego oraz usług prawniczych i doradczych przyciąga prestiż COB, o tyle Jerozolimskie czy Puławska są często wybierane przez firmy z sektora produkcyjnego. Z kolei Mokotów jest atrakcyjną lokalizacją dla sektora IT, bankowości i finansów a także szeroko pojętych usług i transportu – mówi Izabela Kapil, Dyrektor w Dziale Powierzchni Biurowych, Pion Reprezentacji Właściciela, Colliers.

Największą transakcją w okresie I kw. 2020 r. – III kw. 2021 r. był wynajem 46,5 tys. mkw. w Generation Park Y przez PZU w podstrefie Centrum Zachodnie. Duże transakcje zostały zawarte również w strefie biurowej COB (renegocjacja umowy najmu na blisko 21 tys. mkw. w budynku Senator) oraz na Mokotowie Służewcu (transakcja typu owner-occupied w siedzibie DSV o powierzchni ponad 20 tys. mkw.).

Trend na rewitalizacje


W ostatnich latach zauważalny jest wzrost liczby rewitalizacji zabytkowych budynków w Warszawie na potrzeby projektów typu mixed-use, które stają się atrakcyjnym wyborem na lokalizację biznesu. Jednymi z wiodących przykładów są Elektrownia Powiśle w Centrum Wschodnim, pełniąca funkcje mieszkaniowe, biurowe i usługowe oraz Hala Koszyki w Centrum Południowym o przeznaczeniu biurowym, handlowym i usługowym.

Spektakularne rewitalizacje przyciągają najemców również do strefy Wschód, gdzie odnowiono i zaktywizowano tereny poprzemysłowe, takie jak Koneser, Soho Factory czy Bohema. Druga strona Wisły staje się alternatywną lokalizacją biznesową z dużym potencjałem rozwoju biurowców.
W obliczu coraz większego deficytu dobrze przygotowanych działek pod inwestycje w Warszawie rozpędu nabiera trend na rewitalizację istniejących obiektów. Takie inicjatywy nie tylko otworzą dla najemców zabytkowe powierzchnie w atrakcyjnych lokalizacjach, ale także ożywią tkankę miejską – mówi Izabela Kapil.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: