eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzętHybrydowy laser krzemowy Intela

Hybrydowy laser krzemowy Intela

2006-09-20 00:08

Przeczytaj także: Chińczycy krytykują Centrino


Po podgrzaniu i ściśnięciu warstwa tlenku działa jak “szklany klej”, łącząc oba składniki lasera w pojedynczy chip. Po przyłożeniu napięcia, światło wygenerowane przez fosforek indu przechodzi przez warstwę “szklanego kleju” do krzemowego falowodu, gdzie jest zatrzymywane i formowane w stabilną, stałą wiązkę hybrydowego lasera krzemowego.

“Wyprodukowanie lasera krzemowego może być początkiem całkowicie nowej ery w dziedzinie komputerów – tanie magistrale danych o terabitowych przepustowościach są już w naszym zasięgu” - powiedział Mario Paniccia, dyrektor Laboratorium Technologii Fotonowych w Intelu.

“Co prawda musi upłynąć jeszcze nieco czasu zanim tego typu urządzenia trafią do produkcji masowej, ale już dziś wiadomo, że w pojedynczym chipie można zamknąć tuziny, jeśli nie setki hybrydowych laserów krzemowych oraz innych krzemowych urządzeń fotonowych”. – dodał Paniccia.

Opracowanie lasera krzemowego nie jest pierwszym osiągnięciem Intela w dziedzinie fotoniki krzemowej z wykorzystaniem standardowych, półprzewodnikowych procesów produkcyjnych. W 2004 r. naukowcy z laboratoriów firmy Intel zademonstrowali zbudowany w oparciu o krzem modulator optyczny pracujący z częstotliwością powyżej 1 GHz, a więc ok. 50 razy szybciej niż wcześniejsze dokonania w tej dziedzinie. W 2005 r. natomiast inżynierowie Intela wykorzystali krzem do wzmacniania fal świetlnych pochodzących z zewnętrznego źródła.


poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: