Inwestycje zagraniczne w Europie 2005
2006-09-20 00:23
Z badań przeprowadzonych przez IBM wynika, że Europa zajęła pierwsze miejsce na świecie w zakresie bezpośrednich inwestycji zagranicznych, zdobywając 39 procent wszystkich projektów inwestycyjnych z 2005 roku. Wyniki są korzystne dla Polski, która zajęła pierwsze miejsce w Europie Środkowo - Wschodniej i drugie po Francji w całej Europie, pod względem inwestycji produkcyjnych.
Przeczytaj także: Inwestycje zagraniczne w Polsce głównie w sektorze produkcyjnym
"Fakt, że Polska zajmuje wysoką pozycję na mapie światowych inwestycji jest potwierdzeniem znaczenia naszego kraju dla międzynarodowych rynków. Firmy zagraniczne doceniają dogodne warunki i sprzyjający klimat do inwestowania właśnie w Polsce. IBM również wybrał Polskę lokując w Krakowie swoje pierwsze w Europie Środkowo - Wschodniej Laboratorium Oprogramowania. Krakowskie Laboratorium jest szczególnie ważną dla nas inwestycją, gdyż dzięki niej polscy programiści mają dostęp do innowacyjnych technologii IBM wykorzystywanych na całym świecie" - powiedział Dariusz Fabiszewski dyrektor generalny IBM Polska.W badaniach działu usług Global Business Services IBM na temat bezpośrednich inwestycji zagranicznych na świecie w 2005 roku, Polska zajęła drugie miejsce w Europie w kategorii inwestycji produkcyjnych, ustępując jedynie Francji. Wśród krajów Europy Wschodniej, które przyciągnęły około 50 procent inwestycji produkcyjnych z regionu, Polska jest niekwestionowanym liderem ze 148 projektami.
Pod względem całościowej liczby inwestycji zagranicznych, w Europie prowadzi Wielka Brytania - niemal 700 projektów - a tuż za nią plasuje się Francja, z 660 projektami. Anglia prowadzi także w dziedzinie badań i rozwoju z 26 procentami wszystkich projektów europejskich, a na drugim miejscu znalazła się Francja z 19 procentami. Na trzecim miejscu uplasowały się wspólnie Niemcy i Dania, odnotowując 6 procent inwestycji. Europa z 39 procentami wszystkich projektów inwestycyjnych prowadzi w stosunku do Azji, która przyciągnęła 31 procent inwestycji. Dla porównania w 2004 r. obydwa regiony osiągnęły w badaniu po 35 procent.
Doroczny raport firmy IBM stanowi analizę bezpośrednich inwestycji zagranicznych w obszarach produkcji, usług oraz badań i rozwoju. Badania, będące podstawą dla raportu, zostały przeprowadzone przez IBM-Plant Location International (IBM-PLI), dział świadczący usługi w zakresie globalnych strategii lokalizacji, będący częścią IBM Global Business Services.
Przeczytaj także:
Dlaczego firmy produkcyjne inwestują w Polsce mimo wojny w Ukrainie?
oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
inwestycja zagraniczne, inwestycje zagraniczne w Polsce, inwestycje za granicą, inwestycje bezpośrednie