Inwestycje zagraniczne w Europie 2005
2006-09-20 00:23
Przeczytaj także: Inwestycje zagraniczne w Polsce głównie w sektorze produkcyjnym
Do głównych wniosków wynikających z badania należą:
- Najpopularniejszym rodzajem bezpośrednich inwestycji zagranicznych okazały się usługi dla biznesu - stanowiły w 2005 roku 20 procent wszystkich globalnych projektów. O 20 procent zmniejszyły się w skali świata inwestycje w produkcję - do około 800 projektów na kwartał w 2005 r., zaś inwestycje w centra badawczo-rozwojowe pozostały w 2005 r. na stałym poziomie - globalnie realizowano 200 takich projektów kwartalnie.
- ; W 2005 roku 70 procent wszystkich inwestycji zlokalizowanych zostało w 15 krajach. Do pierwszej piętnastki w badaniu weszły Polska, Rumunia, Singapur i Zjednoczone Emiraty Arabskie, przesuwając tym samym na bardziej odlegle pozycje Hong Kong, Węgry, Hiszpanię i Szwecję. Szczególną uwagę zwraca znaczny wzrost inwestycji w Polsce, Wielkiej Brytanii i Francji.
- Dominujące rynki rozwijające się - Brazylia, Rosja, Indie i Chiny - często określanie jako kraje BRIC - odnotowały w 2005 r. spadek napływających inwestycji zagranicznych średnio o jedną piątą, w porównaniu do roku poprzedniego. Jednocześnie najbardziej dojrzałe gospodarki zaczęły wychodzić z kryzysu, osiągając 5-procentowy wzrost pod względem liczby zagranicznych projektów inwestycyjnych. W porównaniu do 2004 r., zwiększyła się liczba projektów badawczo-rozwojowych w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Singapurze, Kanadzie, Niemczech, Danii, Irlandii i Australii.
- Trzeci rok z rzędu Chiny i Indie, liczone wspólnie, otrzymały więcej projektów inwestycyjnych niż Stany Zjednoczone - odpowiednio 1650 do 1200. Firmy mające swoje główne siedziby w USA pozostały największym źródłem inwestycji transgranicznych, odpowiadając za 2800 projektów. Natomiast firmy wywodzące się z Niemiec zajęły drugie miejsce, odbierając je Japonii. Liczba wychodzących projektów inwestycyjnych wyniosła w tym wypadku odpowiednio z 720 do 670.
"Patrząc na wyniki badań za rok 2005 nie sposób nie dostrzec nasilającej się globalnej konkurencji o nowe miejsca pracy i inwestycje kapitałowe" - powiedział Roel Spee z działu Global Business Services, IBM-Plant Location International. "W tej sytuacji regiony rozwinięte i rozwijające się muszą cały czas na nowo definiować i wdrażać strategie, których zadaniem jest przyciąganie inwestycji".
Przeczytaj także:
Dlaczego firmy produkcyjne inwestują w Polsce mimo wojny w Ukrainie?
oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
inwestycja zagraniczne, inwestycje zagraniczne w Polsce, inwestycje za granicą, inwestycje bezpośrednie