Czy pandemia przyspieszyła automatyzację?
2022-02-19 00:33
Czy pandemia przyspieszyła automatyzację? © pixabay.com
Jak donosi Polski Instytut Ekonomiczny, wybuch pandemii spowolnił procesy automatyzujące przemysł, ale jednocześnie przyczynił się do wzrostu świadomości odnośnie pozytywnej roli, jaką odgrywa w przedsiębiorstwach automatyzacja oraz robotyzacja.
Przeczytaj także: Uwaga robot w pracy! Co przyniesie nam automatyzacja?
Jak wyjaśnia Ignacy Święcicki, kierownik zespołu gospodarki cyfrowej w Polskim Instytucie Ekonomicznym, wywiady pogłębione z osobami piastującymi stanowiska kierownicze wskazują, że firmy, które stawiają na automatyzację nie to nie będą redukować zatrudnienia, ale wręcz będą ją zwiększać. Za robotyzacją kroczy większa produktywność oraz konkurencyjność, a za nimi - większa liczba zamówień.Co szczególnie istotne, jak wskazują badani, pracownicy, którzy zostali zastąpieni przez roboty są albo doszkalani przed przejściem na stanowiska wymagające większych umiejętności, albo są przesuwani na inne, np. nadzorcze. Ważnym wątkiem pojawiającym się w wypowiedziach badanych jest zmiana struktury zatrudnienia. Robotyzacja sprawia bowiem, że firmy zgłaszają zapotrzebowanie na lepiej wykwalifikowanych pracowników, zmniejsza się natomiast zapotrzebowanie na pracowników o mniejszych kwalifikacjach – mówi Ignacy Święcicki, kierownik zespołu gospodarki cyfrowej w Polskim Instytucie Ekonomicznym.
UE automatyzuje się wolniej, ale Chiny ratują popyt na roboty
W 2020 r. w Europie spadek liczby nowych robotów w przetwórstwie przemysłowym odnotowano we wszystkich krajach za wyjątkiem Węgier. Ponieważ w wielu przypadkach był to kolejny rok z rzędu, w którym liczba zamówień spadała, można przyjąć, że pandemia COVID-19 nie jest główną przyczyną zarejestrowanej zmiany, a istotną rolę odgrywa faza cyklu koniunkturalnego, w której znajduje się dany kraj.
W skali całej UE spadek wyniósł ok. 20 proc. w stosunku do 2019 r. i aż 28 proc. w porównaniu do rekordowego 2018 r. W Polsce szczyt zamówień miał miejsce w 2019 r., a ich liczba w 2020 r. była niższa o niemal 25 proc. Szczególnie wyraźny spadek nastąpił w branży motoryzacyjnej, w której w 2020 r. zainstalowano o 42,2 proc. mniej nowych robotów przemysłowych w porównaniu do 2019 r.
Z kolei w skali całego świata liczba instalowanych robotów wzrosła – co wynika przede wszystkim z zamówień składanych przez chińskie fabryki. Zwiększenie liczby zamówień na roboty w tym kraju, wynikające z szybszego odbicia gospodarczego, przewyższyło sumaryczny spadek we wszystkich pozostałych państwach świata.
fot. mat. prasowe
Robotyzacja w UE
Silny przemysł zwiększa potencjał automatyzacji gospodarki
Głównym odbiorcą robotów przemysłowych jest wykorzystująca je na największą skalę branża przetwórstwa przemysłowego. W Polsce w dziale przetwórstwa przemysłowego wykorzystywane są średnio 42 roboty przemysłowe na 10 tys. pracowników i zajmujemy pod tym względem 16. miejsce w UE, a przed nami są nie tylko największe kraje UE, ale również pozostałe kraje Grupy Wyszehradzkiej (V4). Przyczyną takiego stanu rzeczy jest specyfika polskiego przemysłu – przyciągającego inwestorów niskimi kosztami pracy oraz zajmującego inne etapy łańcucha wartości niż dysponujący silnym przemysłem motoryzacyjnym nasi południowi sąsiedzi.
Przeczytaj także:
5 kroków do efektywnego wdrożenia AI w produkcji przemysłowej
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
robotyzacja, automatyzacja, roboty przemysłowe, przemysł, przetwórstwo przemysłowe
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)