Tydzień 38/2006 (18-24.09.2006)
2006-09-23 23:10
Przeczytaj także: Tydzień 37/2006 (11-17.09.2006)
- Międzynarodowa Komisja Walutowo-Finansowa (jest to organ kierowniczy MFW) postanowiła zwiększyć prawa głosu Chinom, Meksykowi, Korei Płd. i Turcji. Dalej trwać będą rozmowy nt. przyznania kolejnym państwom rozwijającym się większej liczby głosów (mówi się o Indiach, Brazylii i Korei Płd. Dwustopniową reformę zatwierdziło zgromadzenie MFW i Banku Światowego (w trakcie szczytu w Singapurze), które tworzy 184 przedstawicieli krajów członkowskich. To największe zmiany w 60-letnim okresie działania Funduszu. Dotąd 17% głosów należał do USA, 30% do krajów europejskich i 6% do Japonii. Teraz udział głosów zmieni się np. Chin wzrośnie z 2,93% do 3,65%, a Korei Południowej z 0,76% do około 1,33%, Meksyk uzyskał 1,4%, a Turcja 0,55%. Głosy Polski stanowią 0,64%.
- Chiny w trakcie szczytu finansowego w Singapurze odrzuciły naciski międzynarodowe (głównie USA) na szybka liberalizację swojej waluty. Zdecydowanie kwestionują amerykańską tezę, że zbyt słaba chińska waluta jest jednym z głównych powodów braku równowagi w gospodarce światowej. Odrzucają twierdzenie, że istnieje ryzyko, iż jeśli zmiany w chińskiej polityce zostaną wprowadzone zbyt późno, to ucierpią nie tylko Chiny, ale i cała gospodarka światowa. Twierdzą, że gdyby wprowadzili te zmiany, trzeba byłoby także znieść restrykcje w przepływie kapitału i z jednej strony Chiny miałyby nadwyżkę na rachunku bieżącym, a z drugiej strony Chińczycy zaczęliby na dużą skalę inwestować za granicą. Skutki tej operacji byłyby trudne do przewidzenia. Twierdzą, że reformowanie potężnej chińskiej gospodarki musi być realizowane stopniowo. W najnowszej opinii MFW zaprezentowanej w trakcie tej konferencji tegoroczny wzrost gospodarczy Chin powinien wynieść ok. 10%, a USA 3,4%.
- Bank Światowy koryguje swoją politykę w zakresie pomocy finansowej dla krajów ubogich, których kierownictwa były podejrzewane o korupcję. Poinformował o tym Paul Wolfowitz w trakcie konferencji Komitetu Rozwoju BŚ w Singapurze. Dotąd był on zwolennikiem blokowania pomocy dla instytucji skorumpowanych, a sam był autorem planu antykorupcyjnego, który zakładał zaostrzenie kryteriów przyznawania pomocy finansowej oraz udzielanie wsparcia krajom skorumpowanym w zapobieganiu i w walce z korupcją. Stosując „twardą” politykę zablokowano ok. 1 mld USD pomocy. Nie zmienia to jednak dążności BŚ do opracowania przejrzystych, przewidywalnych i obiektywnych standardów w zakresie udzielania takiej pomocy
- Inflacja w gospodarce USA w sierpniu wyniosła 3,8% r/r, a inflacja bazowa (bez uwzględnienia cen paliw i żywności), wyniosła 2,8% r/r.
- Rosja uzgodniła z Kazachstanem wieloletnie dostawy gazu. Partnerami będą rosyjski Gazprom i kazachski koncern KazMunaiGaz. Przez co najmniej 15 lat min. 15 mld m3 b ędzie dostarczanych do rosyjskich rurociagów. Cena zakupu przez Gazprom gazu od KMG (który będzie transportowany do Zachodniej Europy) wyniesie 140-145 USD/1000 m3. To sa znacznie wyższe ceny, niż w dotychczasowych kontraktach i doskonały interes dla obu krajów.
- Budowa rurociągu naftowego z Syberii na azjatyckie wybrzeże Pacyfiku (do Chin i do portu Nachodka) będzie sfinansowane wzrostem opłat transportowych rosyjskimi rurociągami o 2%.
- Toyota jest drugim producentem samochodów świata, za GM, ale przed Fordem. W 2008 r. planuje sprzedać 9,8 mln samochodów (w 2005 roku koncern sprzedał 8,15 mln samochodów, a w tym chce dostarczyć klientom 8,85 mln). Jeśli jej się to uda, to zostanie światowym liderem. Co prawda w roku ubiegłym GM sprzedał 9,2 mln aut, ale traci rynek, zamyka zakłady produkcyjne, ma duże długi i spore straty w skali roku, w przeciwieństwie do japońskiego koncernu (w ostatnim roku finansowym osiągnęła zysk 3,1 mld USD).
- Gazprom zamierza kupić połowę udziałów w rosyjsko-brytyjskiej spółce naftowej TNK-BP. Transakcję szacuje się na ok. 25 mld USD.W ubiegłym roku Gazprom odkupił za 13,7 mld USD naftowy koncern Sibnieft. Planowany zakup 50% TNK-BP pozwoliłby Gazpromowi zwiększyć wydobycie ropy do 80 mln ton rocznie (czyli podobnie, jak Łukoil i Rosnieft, a są to największe rosyjskie koncerny naftowe).
- Bogaci stają się coraz bardziej bogaci. Łączny majątek 400 najbogatszych ludzi świata powiększył się w ciągu roku o ok. 120 mld USD i wynosi dziś 1,25 bln USD. Na czele tej listy od 23 już lat jest Bill Gates (53 mld USD). Najmłodszymi na tej liście są założyciele firmy Google Sergey Brin i Larry Page. Mają po 33 lata, sa na 12 i 13 miejscu i w ciągu minionych dwóch lat zarabiali po ok. 13 mln USD dziennie.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
PO UBIEGŁOROCZNYCH KŁOPOTACH GENERAL MOTORS, TERAZ KŁOPOTY MA LEGENDARNY FORD
Cały ubiegły rok z amerykańskiego rynku samochodowego dochodziły złe informacje dotyczące kłopotów General Motors. Mówiono o złej sytuacji tego giganta światowego, który od lat jest liderem na rynku samochodowym. Spadała wartość akcji koncernu na światowych giełdach. Pierwsze półrocze tego roku okazało się nieco łaskawsze dla GM, natomiast na plan pierwszy wysunęła się zła sytuacja Forda, drugiego po GM amerykańskiego producenta samochodów. Ford to kawał wspaniałej historii światowej motoryzacji. Jednak Ford, firma-legenda po pierwszym półroczu rynku dała się wyprzedzić na amerykańskim Toyocie, która jest teraz druga zaraz za GM. Wielkość sprzedaży Forda spada od początku roku (wartość akcji obniżyła się do 17%), a prognozy przewidują dalszy spadek sprzedaży o 14-15% (w sumie przewidywany jest w 2005 roku spadek sprzedaży o 10%). Ford podobnie jak i inni amerykańscy producenci coraz bardziej przegrywa na swoim rynku z autami japońskimi.
By zapanować nad coraz gorsza sytuacją zarząd opracował na początku roku program naprawczy. W styczniu koncern uznał za niezbędne zwolnienie 30 tys. pracowników i zamknięcie 14 zakładów w Ameryce Północnej do 2012 roku.
Po pierwszym półroczu Ford zanotowała stratę netto rzędu 1,4 mld USD i zdecydował, że konieczne są jeszcze głębsze cięcia i do 2008 r. zamknie 16 fabryk, a do 75 tys. robotników skierowano propozycję rezygnacji z pracy za odszkodowaniem. Ogłosił że w tym roku po raz pierwszy od 1982 roku nastąpi wstrzymanie wypłaty kwartalnej dywidendy. Zarząd ma nadzieję, że dzięki tym decyzjom koncern ma szansę wyjść z kłopotów w 2009 roku. Realizacja planowanych decyzji ma przynieść od 2008 roku 5 mld dolarów oszczędności rocznie.
Ford poinformował też, że wśród przewidywanych do sprzedaży zakładów za granicą jest producent sportowych maszyn Aston Martin jednak zaznaczył, że chce zatrzymać Jaguara. Jednak należy dodać, że ostatnio Ford odkupił od BMW markę Rover i zamierza połączyć ją z już posiadaną Land Rover. Pozyskał też nowego menedżera z koncernu lotniczego Boeing, którego wizytówką jest przeprowadzenie w tym koncernie restrukturyzacji, wraz ze zwolnieniem 30 tys osób, w wyniku czego nastąpiła znaczna poprawa rentowności działu lotnictwa komercyjnego.
Przeczytaj także:
Świat: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy