eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetTrojany bankowe zmieniły wektor ataków. Kto na celowniku?

Trojany bankowe zmieniły wektor ataków. Kto na celowniku?

2022-02-28 09:15

Trojany bankowe zmieniły wektor ataków. Kto na celowniku?

Cyberatak na bank © fot. mat. prasowe

Trojany bankowe już nie od dziś stanowią zagrożenie, którego powinni się obawiać internauci. Okazuje się jednak, że ostatnio zainteresowaniem cyberprzestępców specjalizujących się w tego rodzaju złośliwym oprogramowaniu cieszą się przede wszystkim firmy. Blisko 4 z 10 cyberataków wycelowanych w komputery PC dotyczyły korporacji.

Przeczytaj także: Trickbot nowym królem malware’u

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jak duże niebezpieczeństwo stanowią trojany bankowe?
  • Które rodziny szkodliwego oprogramowania są szczególnie niebezpieczne?
  • Jakie działania podjąć, aby zabezpieczyć się przed atakami złośliwego oprogramowania?


W 2021 r. wzrosła liczba zagrożeń dla organizacji finansowych w skali globalnej, jednocześnie utrzymał się trend spadkowy z 2020 r., dotyczący liczby szkodliwych programów, takich jak trojany bankowe, dla urządzeń mobilnych oraz komputerów PC. Liczba użytkowników, którzy zetknęli się ze szkodliwym oprogramowaniem finansowym dla komputerów PC, zmniejszyła się o 35% – z ponad 625 tysięcy w 2020 r. do niemal 406 tysięcy w 2021 r.

Chociaż statystki wyglądają optymistycznie, ryzyko cyberataków nie zniknęło, szczególnie w przypadku sieci korporacyjnych. Badacze z firmy Kaspersky wskazują na kontynuację obserwowanego w obecnej dekadzie trendu, w ramach którego trojany bankowe coraz częściej atakują użytkowników korporacyjnych. W okresie od 2018 do 2021 r. wzrost ten wyniósł aż 13,7%.

Co więcej, za ataki na około połowę wszystkich ofiar odpowiadały zaledwie cztery rodziny szkodliwego oprogramowania. Podczas gdy Zbot utrzymał swoją pozycję jako najczęściej wykorzystywane szkodliwe oprogramowanie wśród cyberprzestępców finansowych, SpyEye awansował z ósmej lokaty na liście najpowszechniejszych szkodliwych programów bankowych na drugie miejsce. Jednocześnie Emotet (9,3%), określany przez Europol jako „najniebezpieczniejsze szkodliwe oprogramowanie na świecie”, odnotował spadek. Na początku 2021 r. organy ścigania podjęły globalną współpracą w celu zablokowania infrastruktury sieci zainfekowanych urządzeń, która na co najmniej część roku ograniczyła aktywność Emoteta.

Porady bezpieczeństwa


Firma Kaspersky zaleca następujące działania pozwalające zabezpieczyć firmę przed atakami szkodliwego oprogramowania, jak trojany bankowe:
  • Zainwestuj w regularne szkolenie zwiększające świadomość pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa. Uzupełnij szkolenie symulacją ataku phishingowego, aby upewnić się, że Twój personel potrafi rozpoznać wiadomości wysyłane przez oszustów.
  • Stosuj zaawansowane technologie wykrywania zagrożeń i reagowania na nie, które pozwalają wykryć nawet nieznane szkodliwe programy bankowe i oferują zespołom ds. operacji bezpieczeństwa pełną widoczność sieci, jak również zapewniają automatyzację reakcji.
  • Na bieżąco aktualizuj oprogramowanie na wszystkich urządzeniach, aby uniemożliwić atakującym wykorzystanie luk w zabezpieczeniach oraz wniknięcie do Twojej sieci.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: