Relacje międzyludzkie w pracy: od kumpla do partnera?
2022-03-02 08:55
Jak przyjaźń, romanse i związki kształtują relacje w pracy? © pixabay.com
Przeczytaj także: Relacje międzyludzkie w pracy. Lepsza przyjaźń niż kochanie?
Z tego tekstu dowiesz się m.in.:
- Czy nawiązywanie bliskich znajomości w pracy jest ważne dla Polaków?
- W jakich okolicznościach nawiązujemy bliskie relacje międyludzkie?
- Jak trwałe są związki z miejsca pracy?
- Z jakimi konsekwencjami spotkały się osoby, które nawiązały romantyczną relację w pracy?
Serwis kariery InterviewMe.pl przeprowadził badanie „Budowanie bliskich relacji w pracy w Polsce”, w którym zapytano ponad 1300 respondentów o ich bliższe i dalsze relacje ze współpracownikami.
W badaniu aż 2/3 Polaków przyznało, że dąży do budowania bliskich relacji w pracy, a 57% lubi większość swoich współpracowników. Warto też zwrócić uwagę na to, że ok. 80% badanych stwierdziło, że dzięki takim znajomościom czerpie większą przyjemność z wykonywanych obowiązków i pracuje wydajniej.
fot. mat. prasowe
Czy nawiązywanie bliskich znajomości w pracy jest ważne dla Polaków?
Zdecydowana większość z nas nawiązuje bliskie relacje w czasie wykonywania codziennych obowiązków w biurze oraz przerw w pracy (w sumie 64%). Bardzo istotne są również imprezy integracyjne (w ten sposób bliżej poznaje się 11% badanych). Niestety, aż 61% Polaków uważa, że pracodawcy nie dbają wystarczająco o zintegrowanie pracowników.
Wojciech Martyński, ekspert kariery InterviewMe.pl i autor badania, komentuje jego wyniki w ten sposób:
Wyraźnie widać, że dla Polaków znajomości, a nawet przyjaźnie nawiązywane w pracy, są niezwykle ważne. Aż 62% badanych przyznało bowiem, że ma bliskiego przyjaciela poznanego właśnie w ten sposób. Jeśli pracodawcy chcą, aby ich podwładni osiągali świetne wyniki, to muszą bardzo skrupulatnie dbać o relacje międzyludzkie.
Okazuje się również, że firmowe biuro jest dobrym miejscem do nawiązywania jeszcze bliższych relacji. Aż 1/4 badanych przyznała, że miała romans w pracy, a 21% weszło w związek ze współpracownikiem (u 59% z nich przetrwał on do dzisiaj). Na dodatek 58% ankietowanych zna osobę, która wzięła ślub z partnerem poznanym w pracy.
fot. mat. prasowe
W jakich okolicznościach nawiązujemy bliskie relacje ze współpracownikami?
Polacy najczęściej nawiązują romantyczne relacje z pracownikami innych działów oraz najbliższymi współpracownikami (po 15%). Jednocześnie aż 64% badanych uważa, że wchodzenie w związek z osobą z pracy jest ryzykowne (grozi np. zepsuciem atmosfery). Konsekwencji z tym związanych bardziej obawiają się kobiety — 70% przy 57% mężczyzn.
Z badania InterviewMe wynika, że Polacy dosyć rzadko spotykają się z poważnymi konsekwencjami wynikającymi z nawiązania romantycznej relacji ze współpracownikiem. Tylko 11% badanych przyznało, że było świadkiem wynikającego z tego zwolnienia. Nieco częściej romanse i związki psują atmosferę w pracy (15% wskazań). Pracodawcy powinni więc podchodzić do tego tematu z dużą empatią i ostrożnością, mając na uwadze to, jak ważne są dobre relacje między pracownikami. — komentuje Marta Rojewska, ekspertka kariery InterviewMe.pl.
fot. mat. prasowe
Jak trwałe są związki z miejsca pracy?
W badaniu „Budowanie bliskich relacji w pracy w Polsce” znalazły się również inne interesujące wnioski. Oto niektóre z nich:
- tylko 2% pracowników nawiązuje bliskie relacje poprzez komunikatory, takie jak Skype, Microsoft Teams czy Slack
- około 7% związków między współpracownikami bardzo szybko się rozpada
- tylko 6% Polaków miało w pracy romans z bezpośrednim przełożonym.
fot. mat. prasowe
Z jakimi konsekwencjami spotkały się osoby, które nawiązały romantyczną relację w pracy?
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)