Turystyka w Polsce I-VI 2006
2006-09-25 13:52
Przeczytaj także: Turystyka w Polsce 2005
W pierwszych sześciu miesiącach 2006 r. dominowała turystyka biznesowa, stanowiąc 28 proc. wszystkich przyjazdów turystycznych do Polski. Udział wizyt typowo turystycznych był nieznacznie większy niż w zeszłym roku i wyniósł 23 proc., odwiedziny u krewnych lub znajomych stanowiły 16 proc., natomiast więcej było przyjazdów na zakupy (15 proc).Służbowo odwiedzano Polskę przede wszystkim w związku z prowadzeniem samodzielnych interesów (36 proc. turystyki biznesowej), przyjeżdżano w delegacje (35 proc.), w związku z usługami transportowymi (13 proc.) oraz w celu wzięcia udziału w kongresach i konferencjach (8 proc.).
Średnio pobyt turysty zagranicznego w Polsce trwał 3 noclegi i był krótszy niż przed rokiem. Najdłużej przebywali u nas turyści z krajów pozaeuropejskich (11,4 noclegów). W pierwszym półroczu 2006 r. wzrosła liczba cudzoziemców korzystających z biur podróży - 14 proc. turystów wykupiło pakiet lub część usług, a 15 proc. skorzystało z pośrednictwa w rezerwacji, ale 70 proc. organizowało swój przyjazd do Polski samodzielnie. Więcej osób niż przed rokiem skorzystało z noclegów w hotelach (53 proc.), podczas gdy w pensjonatach zakwaterowało się 10 proc. turystów, w prywatnych kwaterach 7 proc., a u rodziny lub znajomych 19 proc.
Turyści zagraniczni najczęściej krytykowali warunki komunikacyjne w Polsce (25 proc. osób). Zarzucali także zbyt wysokie koszty pobytu (16 proc.), zagrożenie bezpieczeństwa (10 proc.), brak należytej informacji (9 proc.) i zły stan sanitarny (7 proc.). W porównaniu do ubiegłego roku rzadziej skarżono się na bezpieczeństwo i warunki sanitarne, ale znacznie częściej na warunki dojazdu, choć generalnie - jak podaje Instytut Turystyki - nastąpiła poprawa ocen pobytu.
Z szacunków Instytutu Turystyki wynika, że w I półroczu 2006 r. zagraniczni turyści najczęściej odwiedzali województwa: mazowieckie (ok. 1,8 mln wizyt), małopolskie (810 tys.), dolnośląskie (700 tys.) i lubelskie (650 tys.).
Przeciętne wydatki turystów zagranicznych w Polsce wyniosły średnio na osobę - w I kwartale br. 165 dolarów, a w II kwartale 148 dolarów.
Badania wykonane przez Instytut Turystyki zostały zlecone przez Ministerstwa Gospodarki.
oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl