Oprogramowanie open source a komercyjne
2006-10-02 12:50
Przeczytaj także: Linux w polskich przedsiębiorstwach
Wielu zwolenników oprogramowania typu open source wyznaje pogląd, że w przeciwieństwie do programów komercyjnych, aplikacje open source są testowane przez setki lub nawet tysiące programistów. W rzeczywistości liczba weryfikacji większości projektów open source jest taka sama jak w komercyjnych projektach, a nawet niższa.
Przykładem może być przeprowadzona kiedyś ankieta, podczas której jedynie 9 proc. producentów oprogramowania open source przyznało, że cały kod ich programów został zweryfikowany, a tylko połowa z nich przyznała, że weryfikacji poddano większą część kodu.
Możliwość modyfikacji kodu oprogramowania typu open source jest jedną z jego największych zalet. Z drugiej strony samodzielne dostosowywanie kodu aplikacji jest czymś, czego działy informatyki w firmach nienawidzą. W związku z tym samodzielne modyfikacje kodu oprogramowania typu open source nie są dobrym pomysłem, gdyż firmy mogą utknąć w miejscu starając się zarządzać wielkimi aplikacjami. Zazwyczaj jest to o wiele bardziej kosztowne, niż posiadanie licencjonowanego komercyjnego oprogramowania.
Jednak jak pokazują ankiety, jedną z głównych przyczyn tego, iż oprogramowanie open source zostało dobrze przyjęte przez społeczeństwo jest fakt, iż ludzie wierzą, że jest ono darmowe. Każdy przecież kocha okazje i przy napiętych budżetach firm słowo „darmowe” brzmi jak dobry interes. Drugą stroną medalu jest jednak fakt, że oprogramowanie to nie jest wspierane przez jego twórców.
Przeczytaj także:
Open Source Day 2017 już 17-go maja

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl