GUS: koniunktura gospodarcza IX 2006
2006-09-26 00:29
Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza VIII 2006
Na ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym składa się zróżnicowana sytuacja w poszczególnych jego działach. We wrześniu najlepiej oceniają koniunkturę producenci: maszyn i aparatury elektrycznej (plus 28 - spadek o 1 punkt), mebli (plus 28 - wzrost o 4 punkty), masy włóknistej, papieru oraz wyrobów z papieru (plus 27 - spadek o 16 punktów), wyrobów chemicznych (plus 26 - spadek o 1 punkt), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (plus 26 - wzrost o 7 punktów), wyrobów z pozostałych surowców niemetalicznych (plus 25 - wzrost o 2 punkty), instrumentów medycznych, precyzyjnych i optycznych (plus 24 - wzrost o 4 punkty), metalowych wyrobów gotowych (plus 23 - spadek o 4 punkty). Najgorsze oceny formułują producenci odzieży i wyrobów futrzarskich (plus 5 - wzrost o 7 punktów) oraz skór wyprawionych i wyrobów ze skór wyprawionych (plus 10 - wzrost o 10 punktów).
Producenci maszyn i aparatury elektrycznej oceniają koniunkturę optymistycznie, podobnie jak w sierpniu. Odnotowuje się zarówno znaczny wzrost bieżącego portfela zamówień i produkcji jak i przewidywań w tych zakresach. Zapasy wyrobów gotowych kształtują się na poziomie nieco wyższym od uważanego za wystarczający. Mimo nieznacznie większych niż w sierpniu opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, przedsiębiorcy terminowo regulują swoje zobowiązania finansowe. Przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji finansowej są korzystne i lepsze od prognoz z sierpnia. Dyrektorzy planują wzrost liczby zatrudnionych pracowników w skali większej niż wskazywała prognoza sprzed miesiąca. Ceny maszyn i aparatury elektrycznej mogą wzrosnąć w stopniu zbliżonym do przewidywań sprzed miesiąca.
Producenci mebli oceniają koniunkturę optymistycznie, lepiej niż w sierpniu. Spowodowane to jest utrzymaniem się bardzo korzystnych przewidywań dotyczących przyszłego portfela zamówień i produkcji. Również oceny dotyczące bieżącej sytuacji w tym zakresie są bardzo korzystne i lepsze niż przed miesiącem. Stan zapasów wyrobów gotowych nieznacznie przekracza poziom uznawany przez przedsiębiorców za wystarczający. Mimo iż producenci sygnalizują nieco większe niż w sierpniu opóźnienia w terminowym ściąganiu należności od kontrahentów, to regulują oni swoje bieżące zobowiązania finansowe z mniejszymi trudnościami niż przed miesiącem. Prognozy sytuacji finansowej są bardziej optymistyczne od przewidywań z sierpnia. Dyrektorzy zamierzają nadal zwiększać zatrudnienie. Ceny mebli mogą wzrosnąć w stopniu nieco większym niż przewidywała prognoza sprzed miesiąca.
Producenci wyrobów chemicznych oceniają koniunkturę optymistycznie, podobnie jak w sierpniu. Producenci zgłaszają pozytywne oceny bieżącego portfela zamówień i produkcji. Zwiększenie przyszłego portfela zamówień i produkcji może być mniej znaczące niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. Zapasy wyrobów gotowych kształtują się we wrześniu na poziomie znacznie wyższym od uważanego za wystarczający. Mniejsze opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów powodują, że producenci nie zgłaszają trudności przy regulowaniu swoich bieżących zobowiązań. Prognozy dotyczące sytuacji finansowej są optymistyczne, choć ostrożniejsze od przewidywań z sierpnia. Dyrektorzy zamierzają nieznacznie zmniejszyć liczbę zatrudnionych pracowników. Wzrost cen wyrobów chemicznych może być mniejszy od przewidywanego w ubiegłym miesiącu.
oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl