Systemy ERP z EDI w hipermarketach
2006-09-26 00:59
Przeczytaj także: ERP dla małych i średnich
Jest to możliwe, ponieważ księgowanie i kontrolowanie dokumentów oraz towarzyszące im analizy są całkowicie zautomatyzowane. Owocuje to niższymi kosztami administracyjnymi (np. eliminacją powtórnego wpisywania danych, opłatami pocztowymi i ograniczeniem ryzyka popełnienia błędu przy załadunku lub odbiorze artykułów), a także podniesieniem jakości współpracy i koordynacji działań - w dowolnej chwili użytkownicy systemu mogą dowiedzieć się z portalu Metro AG-Infinite, kto i kiedy złożył zamówienie. Wcześniej dokumenty przesyłane były m.in. faksem.
Ale system wspomógł też zarządzanie produkcją i logistyką. Popyt na artykuły Carletti został powiązany z linią produkcyjną oraz stanem zapasów. Nie ma więc ryzyka, że w magazynie będą zalegać niewykorzystane surowce, a firma będzie ponosić niepotrzebne koszta. W ryzach trzyma je dział finansów, który na bieżąco generuje i uaktualnia dane. Dzięki temu decyzje podejmowane są w oparciu o najświeższe informacje. A takie, jak zawsze, sprzyjają osiąganiu lepszych wyników finansowych.
Niska cena nie wystarczy
W Polsce systemy klasy ERP, które coraz częściej wyposażane są w narzędzia EDI, eksploatuje obecnie ponad tysiąc dużych, korporacyjnych przedsiębiorstw i blisko 5 tys. małych i średnich firm. Większość z nich systemy wdrożyła w ostatnich dwóch latach. Ale ten boom na rozwiązania informatyczne wcale nie dziwi ekspertów.
- Kiedyś klientem sektora usług IT były głównie duże firmy, które stać było na kosztowną inwestycję. Ale dziś w systemy wyposażają się także mniejsze spółki. Nie tylko dlatego, że ich ceny spadły. Polski rynek, będąc częścią Unii Europejskiej i podlegając, jak inne gospodarki, globalnym procesom, staje się coraz bardziej konkurencyjny. Firmy walczą o względy klienta z przedsiębiorcami z Warszawy, Berlina i Szanghaju, bo dystans, jaki ich dzieli, ma coraz mniejsze znaczenie. Trzeba być więc zawsze zwartym i gotowym do walki, a to bez zintegrowanego systemu informatycznego staje się coraz trudniejsze - mówi Manoj Nair, prezes Columbus Polska (d. Creative Innovation Group), który od ponad 10 lat specjalizuje się w projektach na polskim i zagranicznych rynkach.
Przeczytaj także:
4 korzyści z wdrożenia systemu ERP w produkcji
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl