Jak oceniamy wynagrodzenia 2021? Jak to wpływa na zadowolenie z pracy?
2022-04-19 13:19
Czy jesteśmy usatysfakcjonowani z naszych zarobków i pracy? © Lord_Ghost - Fotolia.com
Przeczytaj także: Połowa pracowników w Polsce ocenia swoje miejsce pracy jako "świetne"
Wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń w 2021 roku pokazały, że większość respondentów biorących udział w naszym badaniu było niezadowolonych ze swojego wynagrodzenia całkowitego (65%), a tylko dla 4% ankietowanych zarobki były w pełni satysfakcjonujące. Dla porównania aż 77% badanych było zadowolonych z pracy, a tylko 5% całkowicie niezadowolonych. Ta ciekawa zależność znajduje również potwierdzenie w innych badaniach. Jak się okazuje w rozwiniętych krajach świata większość pracowników jest zadowolona z pracy i niezadowolona z wynagrodzenia.fot. mat. prasowe
Ocena zadowolenia z wynagrodzenia całkowitego i pracy w 2021 roku
Jak oceniły swoje wynagrodzenie i zadowolenie z pracy osoby zatrudnione na różnych szczeblach organizacji? Z tegorocznego Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynika, że poczucie satysfakcji z wynagrodzenia i pracy rosło wraz z zajmowaniem kolejnych szczebli w hierarchii organizacji. W 2021 roku tylko 26% pracowników szeregowych było zadowolonych ze swojego wynagrodzenia całkowitego. W przypadku specjalistów było to już 34%, a w przypadku kierowników – 42%. Największy odsetek zadowolonych odnotowana w grupie dyrektorów. Wyniósł on 51%. Podobne zależności wystąpiły w przypadku zadowolenia z pracy. Wśród pracowników szeregowych 66% było usatysfakcjonowanych z pracy, a w grupie dyrektorów aż 86%.
fot. mat. prasowe
Ocena zadowolenia z wynagrodzenia i pracy przez osoby zatrudnione na różnych szczeblach organizacji
Warto zadać sobie pytanie czy poczucie zadowolenie rzeczywiście zależało od szczebla zatrudnienia czy może od wysokości zarobków. Odpowiedź na to pytanie zawiera poniższy wykres. Okazuje się, że w grupie osób otrzymujących płacę minimalną (2 800 PLN w 2021 roku) zaledwie 11% było zadowolonych z otrzymywanego wynagrodzenia całkowitego. Przejście do kolejnej, wyższej grupie dochodowej wpływało pozytywnie zarówno na ocenę satysfakcji z wynagrodzenia, jak i pracy. Przykładowo wśród osób zarabiających w przedziale od 7 001 do 8 000 PLN brutto odsetek zadowolonych z wynagrodzenia całkowitego wyniósł 44%, a z pracy – 81%. Z kolei wśród tych, którzy otrzymywali pensje w przedziale od 11 001 do 12 000 odsetek zadowolonych z zarobków osiągnął poziom 56%, a z pracy – 85%.
fot. mat. prasowe
Ocena zadowolenia z wynagrodzenia przez osoby z różnych grup dochodowych
Maria Hajec
Sedlak & Sedlak
oprac. : wynagrodzenia.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)