Sektor bankowy czekają znaczące przemiany
2006-09-30 09:00
Przeczytaj także: Rynek UE zagrożeniem dla mniejszych banków?
„Końcowy efekt jest taki, że największe banki będą inwestować w wielkość, dywersyfikację i zróżnicowanie, podczas gdy mniejsze banki będą musiały radykalnie przemyśleć swoje wartościowe propozycje, skoncentrować się na bardziej wyspecjalizowanych elementach biznesu i dostarczać lepsze usługi lokalne, żeby przetrwać do 2012 roku” – powiedziała Landry.
„Jest zbyt wiele optymizmu na rynku” – dodała Landry. Według badania przeprowadzonego przez Gartnera, 46 proc. dyrektorów IT sektora bankowego uważa, że ich firmy stosują strategię „break away”. Firmy te inwestują więcej w technologie, które wspierają skuteczność biznesu, niż ich konkurenci.
„Po prostu nie ma wystarczających możliwości rynkowych do tego, aby 46 proc. banków odniosło sukces w realizowaniu strategii „break away”. W nasyconych rynkach uzyskanie udziału w rynku przez jeden bank oznacza stratę dla innych banków. I to nie obejmuje żadnego z zagrożeń ze strony nie-tradycyjnych konkurentów” – powiedziała Landry.
Ankieta przeprowadzona prze Gartnera ujawniła także, że dyrektorzy IT sektora bankowego w ciągu kolejnych trzech lat spodziewają się położenia większego nacisku na globalną rywalizację, w odpowiedzi na nagły wzrost konkurencyjności.
„Wiodące banki w Europie Zachodniej muszą wciąż reagować na to co robią ich lokalni konkurenci, ale muszą być także przygotowani na to, żeby korzystać z możliwości na innych kontynentach. W Azji i Pacyfiku zespoły IT potrzebują skalowalnej architektury i możliwości rozwijania nowych usług bankowych niezwłocznie, ponieważ ich szefowie dążą do światowej ekspansji” – powiedział Taylor.
Większa przejrzystość
Eskalacja ustaw i dyrektyw wykonawczych nakłada na banki wciąż wyższe wymagania w zakresie oceny i raportowania prowadzonej przez nie polityki i praktyk, ale to niekoniecznie jest negatywne. Dla niektórych staje się to znakiem charakterystycznym dla rozróżnienia marki, a firmy w wielu branżach angażują się w powszechne przekonania. Na przykład Bank of America ogłosił program dotowania dokonywanych przez pracowników zakupów samochodów hybrydowych, co pozostaje w zgodzie z trendami pro-ekologicznymi. Wiele europejskich banków, takich jak Coop Bank w Wielkiej Brytanii czy Triodos w Holandii prowadzi rozległą politykę pro-ekologiczną, podczas gdy inni angażują się publicznie w redukcję emisji dwutlenku węgla.
Przeczytaj także:
Rynki wschodzące mają banki z potencjałem

oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
sektor bankowy, rynek bankowy, paneuropejski rynek usług finansowych, rynek usług finansowych, bankowość