eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjeWartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce wyższa w I kw. 2022 o 35 proc. r/r

Wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce wyższa w I kw. 2022 o 35 proc. r/r

2022-05-09 10:46

Wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce wyższa w I kw. 2022 o 35 proc. r/r

Największe nakłady przyciągnął handel © pixabay.com

1,66 mld euro - to wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce w I kwartale 2022 roku. To o 35 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego i dwa razy więcej niż w 2019 roku - wynika z raportu CBRE.

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce z zadyszką w I kw. 2023

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jaka była wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w I kw. 2022?
  • Które sektory cieszyły się największym zainteresowaniem inwestorów?
  • Skąd pochodzi zainwestowany w Polsce kapitał?


Mimo dużej niepewności z powodu wybuchu wojny w Ukrainie, inwestorzy zdecydowali się w I kwartale tego roku zainwestować w polskie nieruchomości komercyjne kwotę 1,66 mld euro.
Wojna za naszą wschodnią granicą miała wpływ na decyzje inwestorów w minionym kwartale. Część z nich tymczasowo wstrzymywała transakcje kupna-sprzedaży, aby obserwować dalszy rozwój sytuacji. Mimo to łączna wartość inwestycji w rodzime nieruchomości komercyjne okazała się wyższa zarówno w porównaniu rok do roku, jak i w stosunku do pierwszego kwartału 2019 roku, czyli czasu sprzed pandemii. Uwagę przyciągał przede wszystkim rynek handlowy, którego świetny wynik był efektem dużych transakcji portfelowych dotyczących centrów handlowych. Zainteresowaniem niezmiennie cieszą się także parki handlowe, supermarkety i dyskonty spożywcze. Na drugim miejscu w tym kwartale znalazł się rynek biurowy, w którym również mieliśmy do czynienia z rekordową transakcją. Podium domykają magazyny, które niezmiennie cieszą się ogromną popularnością. Obserwujemy również rosnący potencjał segmentu PRS, czyli mieszkań na wynajem - mówi Przemysław Felicki, dyrektor w dziale rynków kapitałowych w CBRE.

fot. pixabay.com

Największe nakłady przyciągnął handel

Uwagę inwestorów przyciągał przede wszystkim rynek handlowy, którego świetny wynik był efektem dużych transakcji portfelowych dotyczących centrów handlowych.


Całkowity wolumen inwestycyjny na polskim rynku nieruchomości komercyjnych w pierwszym kwartale 2022 roku wyniósł 1,66 mld euro. To o 35 proc. więcej niż w analogicznym okresie minionego roku i dwa razy więcej, niż w pierwszym kwartale 2019 roku. Na ten wynik złożyły się 23 transakcje, w tym 3 portfelowe. W ujęciu sektorowym największy udział w rynku należał do segmentu handlowego (44 proc.). Na drugim miejscu uplasowały się biura (39 proc.), a za nimi sektor magazynowy (12 proc.). Nieruchomości przemysłowo-logistyczne pozostają silnymi aktywami. Specyficzna struktura rynku inwestycyjnego z dominującym udziałem handlu była rezultatem trzech rekordowych transakcji, obejmujących sektory handlowy i biurowy. Łącznie stanowiły one trzy czwarte całkowitego wolumenu inwestycyjnego odnotowanego w pierwszych trzech miesiącach 2022 roku.

Węgrzy i Niemcy inwestują w Polsce


Większość kapitału, który napłynął do polskich nieruchomości komercyjnych w pierwszych trzech miesiącach br. pochodziła z Ameryki Północnej (59 proc.). Udział europejskich krajów wyniósł 16 proc., a dominowały wśród nich Węgry, Niemcy i Szwajcaria. Polski kapitał to jedynie 2 proc. całej kwoty. Jak podkreślają eksperci CBRE, sytuację zmienić może ustawodawstwo, w tym rozpowszechnienie funduszy REIT (Real Estate Investment Trust), które ułatwiłyby polskim inwestorom lokowanie środków w nieruchomości komercyjne. To rozwiązanie, które z powodzeniem sprawdza się w innych europejskich krajach.

Stabilne stopy kapitalizacji


Na koniec pierwszego kwartału br. roku stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości w sektorach przemysłowo-logistycznym, biurowym i handlowym (centra handlowe) wyniosły odpowiednio 4,35 proc., 4,40 proc. i 5,75 proc., odznaczając się stabilnym trendem w kolejnych miesiącach. Stopy kapitalizacji dla nieruchomości typu „prime” z tzw. segmentu PRS w Warszawie wyniosły 4,70 proc. w marcu 2022 roku.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: