Atrakcyjny kredyt mieszkaniowy, czyli jaki?
2006-10-04 00:08
Przeczytaj także: Kredyty mieszkaniowe: prawdy i mity
Zwiększenie dostępności kredytów poprzez obniżanie pułapu dochodów przy wyliczaniu zdolności kredytowej, jak również różnego rodzaju zachęty promocyjne takie jak np.: atrakcyjne oprocentowanie, szybkość rozpatrywania wniosków, długie okresy kredytowania, sprawiają, że coraz więcej rodaków decyduje się na skorzystanie z oferty banków. A mają w czym wybierać!Acxiom postanowił sprawdzić czym kierują się konsumenci zaciągając kredyty, poddając analizie informacje udzielone przez osoby, które w wysyłanym przez firmę Ogólnopolskim Kwestionariuszu Produktów i Usług odpowiedziały na pytanie „Jakie czynniki bierzesz pod uwagę przy wyborze banku udzielającego kredyty mieszkaniowe”.
Okazało się, że najważniejszymi kryteriami branymi pod uwagę przy zaciąganiu kredytu mieszkaniowego są, w kolejności: wysokość oprocentowania, okres kredytowania, karencja spłaty i wakacje kredytowe. Co ciekawe, osoby wskazujące na okres kredytowania jako czynnik kluczowy, jako kryteria równie ważne uważają także wysokość oprocentowania oraz prowizję za przewalutowanie. Konsumenci, dla których z kolei prowizja za wcześniejszą spłatę jest najważniejsza, przyglądają się ponad to okresowi kredytowania oraz prowizji za przewalutowanie. Elastyczna ocena zdolności kredytowej wymieniana była za to najczęściej w połączeniu z wysokością oprocentowania oraz karencją spłaty i wakacjami kredytowymi.
Nie dziwi fakt, że osoby, które wybierają kredyty mieszkaniowe zwracając uwagę na szereg wymienionych kryteriów to w większości ludzie młodzi (przed trzydziestką), lepiej wykształceni i zajmujący atrakcyjne pozycje zawodowe (specjalista, kierownik/ wolny zawód/ dyrektor, prywatny przedsiębiorca). Warto jednakże zauważyć, że kredytobiorcy po trzydziestce częściej przyglądają się okresowi kredytowania oraz prowizjom za wcześniejszą spłatę, a dla studentów z kolei ważniejsza jest elastyczność banku w ocenie zdolności kredytowej.
oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl